Cypryjskie absurdy: burmistrz zrobił pożytek z posiadania władzy

Niesamowite jaką władzę ma władza

Kilka minut po pojawieniu się w sieci komentarza pod adresem burmistrza Mandrii (Pafos), policja zatrzymała autorkę postu. Kobieta została aresztowana na oczach swojego dziecka.

Nakaz aresztowania wydany przeciwko Brytyjce za nazwanie przywódcy lokalnej społeczności „bezużytecznym” w sekcji komentarzy pod publikacją na Facebooku został uznany za bezpodstawny przez Sąd Najwyższy. W obronie kobiety stanął Justice Abroad.

Michael Polak z Justice Abroad powiedział: „Bardzo się cieszymy, że cypryjski Sąd Najwyższy zgodził się, że nakaz aresztowania wydany przeciwko naszemu klientowi jest niezgodny z prawem.”


Na tym jednak nie może być koniec sprawy. Niepokojące jest to, że policja złożyła wniosek o ten nakaz, ponieważ jasne jest, że w komentarzu na Facebooku nie ujawniono żadnego przestępstwa.


W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy potraktował  nakaz aresztowania jako niezgodny z prawem na podstawie m.in. naruszenia wolności wypowiedzi, co zostało również zaakceptowane przez Prokuratora Generalnego, „który nie sprzeciwił się wnioskowi o uchylenie”. Kobieta skomentowała post na Facebooku omawiający występ wybranego burmistrza z następującym komentarzem:

Nie zostanie wybrany kolejny raz.  Nigdy nie powinien był dostać tej pozycji. Cieszę się, że nie tylko społeczność cypryjska wie, jaki on jest bezużyteczny.

Polak dodał, że fakt wydania nakazu o godzinie 19.40 w piątek wieczorem może sugerować, że lider społeczności Mandrii otrzymał preferencyjny dostęp do sądu, ponieważ wydaje się mało prawdopodobne, aby zwykły obywatel skarżący się na zranienie swoich uczuć w sieci  doczekał się reakcji władz w takim tempie.

Ten nakaz nigdy nie powinien był zostać wydany, pani Charalampous nigdy nie powinna była zostać aresztowana i zabrana na posterunek policji, a przeprosiny od władz powinny były nadejść po tym, jak zostało to z nimi poruszone.
Mimo że zarzuty zostały wycofane 27 kwietnia 2021 r., nie było żadnych przeprosin – podsumował Polak.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading