fbpx
EnglishGermanGreekPolishRussian
  • Limassol 16'C 🌥
  • Nicosia 14'C 🌥
  • Larnaca 15'C 🌥
  • Ayia Napa 15'C 🌥
  • Paphos 12'C 🌥
  • Limassol 16'C 🌥
  • Nicosia 14'C 🌥
  • Larnaca 15'C 🌥
  • Ayia Napa 15'C 🌥
  • Paphos 12'C 🌥

Cypryjski przysmak: Commandaria

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wiele osób zamiast Commandaria mówi “Comandaryja” – ale i tak wiadomo o co chodzi…


To znakomite wino, Commandaria, było produkowane przez hodowców z „społeczności wiejskiej” w każdym domu. Jest wpisane na unijną listę chronionych oznaczeń geograficznych.

Commandaria to słodkie wino tradycyjnie produkowane bez obcych sztucznych słodzików i bez dodanych barwników. Jest to mieszanka rodzimych czarnych i białych winogron Xynisteri. Cechą charakterystyczną Commandarii, oferowanej jako wino deserowe, jest wyśmienity smak i wspaniały zapach, który zaspokaja pełne spektrum ludzkich zmysłów. Najlepsza Commandaria pod względem aromatu, koloru i słodyczy powstaje z połączenia dwóch rodzimych odmian winorośli, Xynisteri 85-90% i mavro (czarnej) 10-15%.

Nazwa Commandaria została nadana temu czerwonemu namiętnemu winu przez rycerzy jerozolimskich św. Jana, którzy osiedlili się na Cyprze w 1192 r. Batalion ten miał administrację wojskową, „commanderie” lub „Commandaria”.

Commandaria jest produkowana w niektórych wioskach w dystrykcie Limassol, które znajdują się na terenach górzystych. W regionach tych występują gleby wapienne, ograniczone opady, susza, a winorośle nie są nawadniane, ponieważ wystarcza im tylko woda deszczowa. Wysoka temperatura, nasłonecznienie, zmniejszona wilgotność w miesiącach letnich, czynnik wysokości nad poziomem morza, rodzaj gleby i specyficzna obróbka winogron, stymulują szczególny smak i wyraźny aromat Commandarii.

Po zbiorach winogrona są umieszczane na płótnie na dachach na 4–10 dni, w zależności od warunków pogodowych, aby zostały wysuszone pod wpływem promieniowania słonecznego. Po wzroście temperatury i podgrzaniu do 20°C – 21°C dla czarnych winogron i do 18°C – 19°C dla Xynisteri, winogrona są gotowe do tłoczenia. Proces ten ma miejsce we wszystkich małych winiarniach. Wino jest następnie umieszczane w cylindrycznych zbiornikach wykonanych ze zbrojonego betonu lub materiału ocynkowanego, gdzie jest poddawane fermentacji. Po przefiltrowaniu Commandaria przenosi się do piwnicy do leżakowania w dębowych beczkach o pojemności 500 litrów.

W chwili obecnej Commandaria jest do kupienia praktycznie we wszystkich sklepach. Podobno najlepsza jednak jest ta powstała w małych, górskich winiarniach…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie: