Cypryjski budżet dopiero w marcu?

Tysiące osób może nie otrzymać w styczniu i lutym zasiłków i wynagrodzeń…

Jak informuje Stochwatch opóźnienie w uchwaleniu cypryjskiego budżetu może spowodować powtórkę z historii – kilka lat temu, z powodu braku konsensusu budżetowego w parlamencie wiele wypłat zasiłków i wynagrodzeń nie mogło być wypłaconych.

W tym roku sytuacja jest dużo poważniejsza ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie w lutym. Parlament zbierze się 8 grudnia w celu uchwalenia budżetu państwa i wznowi prace na początku marca 2023 r.

Jeżeli wszystkie instytucje do początku grudnia nie złożą propozycji budżetowych ten będzie mógł być uchwalony dopiero w marcu.

Stockwatch przypomina, że zgodnie z konstytucją, wszystkie budżety ministerstw oraz urzędów prawa publicznego muszą zostać złożone do parlamentu najpóźniej do końca września na rok kolejny. Jednak z biegiem czasu ich przedkładanie do rozpatrzenia przez właściwe komisje sejmowe i zatwierdzenie przez zgromadzenie plenarne organu jest powolne, w wyniku czego większość z nich nie działa w pierwszych dwóch miesiącach każdego roku.

Zgodnie z prawem, brak budżetu powoduje, że wprowadzone zostaje tak zwane prowizorium budżetowe a to pozwala na jedynie bardzo ograniczone wydatki stanowiące równowartość 1/12 budżetu z roku poprzedniego.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading