Cypryjski apel do ONZ

Czy ONZ i jego szef António Guterres zareaguje?

Stały przedstawiciel Cypru przy ONZ, ambasador Kornelios Korneliou, stanowczo zaprotestował przeciwko ciągłym naruszaniu międzynarodowych przepisów ruchu lotniczego, krajowej przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych Republiki Cypru przez Turcję i zaapelował o ich natychmiastowe zaprzestanie. Ponadto wezwał Turcję i Turków cypryjskich do wzięcia pod uwagę wezwań społeczności międzynarodowej i przyczynienia się do znaczącego wznowienia procesu pokojowego zamiast skupiania się na podkopywaniu suwerenności Republiki Cypryjskiej i wzmacnianiu ciągłego podziału.

Tureckie komercyjne samoloty systematycznie korzystają z nielegalnego portu lotniczego Tympou (ercan). Ponadto Turcja systematycznie nęka cywilne i wojskowe statki powietrzne w regionie informacji powietrznej Nikozji (FIR) za pośrednictwem połączeń radiowych.

Naruszenie narodowej przestrzeni powietrznej Republiki Cypru nadal nie słabnie. Polityka Turcji polegająca na ciągłym naruszaniu prawa międzynarodowego, na łamaniu międzynarodowych przepisów i regulacji zagraża bezpieczeństwu międzynarodowego lotnictwa cywilnego, ma negatywny wpływ na stabilność regionu i powoduje utrudnienia w ruchu lotniczym na Cyprze.

Ambasador podkreślił, że na Cyprze jest tylko jeden organ prawny, Republika Cypryjska. Ostatnio reżim okupacyjny nielegalnie wydał trzy zawiadomienia dotyczące ćwiczeń przeprowadzonych przez tureckie siły powietrzne w marcu 2018 r.
Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!