Zivania jest tylko jedna, choć w sklepach można kupić jej „oryginalne” podróbki z ciut zmienionymi nazwami.
Zivania to tradycyjny cypryjski napój alkoholowy wpisany na listę chronionych oznaczeń geograficznych UE. Od 2004 roku Zivania jest chroniona przepisami UE jako produkt cypryjski i jako taki nie może być produkowany w żadnym innym kraju i sprzedawany pod tą nazwą.
Zivania to destylat wytwarzany z wytłoków winogron wytłaczanych podczas procesu produkcji wina zmieszanych z wysokiej jakości lokalnymi winami wytrawnymi produkowanymi z lokalnych odmian cypryjskich, takich jak Xynisteri i Mayro. Destylacja zivanii odbywa się w specjalnej tradycyjnej aparaturze. Zivania charakteryzuje się smakiem i aromatem. Jest bezbarwna z lekkim aromatem rodzynek. Jego typowa zawartość alkoholu wynosi 45% objętości. Zivania nie zawiera cukru.
Do produkcji zivanii najwyższej klasy używa się dojrzałych, zdrowych winogron najlepszej jakości. Gdy proces fermentacji dobiegnie końca mieszanina wina i wytłoczyn jest przenoszona do głównego pojemnika aparatu destylacyjnego, zwanego kazani i rozpoczyna się proces destylacji. Pierwsza zivania pochodząca z destylatora ma najwyższą zawartość alkoholu, natomiast ostatnia wyjęta z aparatu ma niską zawartość alkoholu i nazywa się porakos .
Zivania jest zwykle przechowywana w czystych drewnianych lub galwanizowanych metalowych pojemnikach, które można uszczelnić, aby powstrzymać parowanie. Podczas transportu należy uważać, aby nie uszkodzić pojemników ani nie dopuścić do wycieku lub odparowania zivanii.
Na Cyprze, oprócz spożywania zivanii jako napoju alkoholowego, używa się go do kilku innych celów. Zivania jest używana do leczenia ran, do masażu obolałych części ciała, jako lekarstwo na przeziębienia i bóle zębów lub jako rozgrzewający napój w chłodne miesiące zimowe, szczególnie w wioskach w górach Troodos.
W dawnych czasach głównymi napojami alkoholowymi spożywanymi przez Cypryjczyków były wino i zivania. W niektórych wioskach na Cyprze do zivanii dodawano cynamon, nadając jej ładny czerwony kolor oraz wspaniały aromat i smak. Z wiekiem zivania nabiera silniejszego smaku i aromatu. W niektórych wioskach na Cyprze miejscowi witają gości zivanią podawaną z suszonymi orzechami, sutzouko lub małymi przystawkami, takimi jak cypryjskie loukaniko, lountza i tsamarella.
Zivania powinna być pita zmrożona – znawcy twierdzą, że im zimniejsza tym lepsza…
Zostaw swój komentarz: