Cypryjka ukradła Polce awans na igrzyska

Cypryjsko – rosyjska kombinacja sędziowska spowodowała, że Polka nie zakwalifikowała się na igrzyska w Paryżu

Nieuczciwe sędziowanie Cypryjki podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie spowodowały, że 15. letnia Liliana Lewińska nie pojedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża.

Pojedzie tam natomiast urodzona w Rosji, a reprezentująca Cypr Vera Tugolukova. Zdaniem gimnastycznego środowiska Polka była zdecydowanie lepsza, ale nieuczciwe sędziowanie zabrało jej marzenia o olimpijskim starcie.

Zdaniem ekspertów, to właśnie nieuczciwe sędziowanie sędzi z Cypru spowodowało, że Polka przegrała o 0,25 punktu.

Mimo błędów w układach, zachwiań czy upuszczania przyrządów, co jest w tej dyscyplinie jednym z większych „przewinień”, sędziowie niezwykle wysoko ocenili prezentacje Tugolukovej. Szczególnie widoczne było to w układzie z piłką, za który reprezentantka Cypru uzyskała kosmiczną notę 34.000 punktu. Dla porównania bezbłędne wykonanie Polki oceniono „tylko” na 32.400 – i to po proteście ze strony polskiej ekipy, bo pierwotny wynik był jeszcze o 0.2 niższy.

Supervisorem, który nadzorował pracę komisji sędziowskiej, była… Cypryjka Evangelia Trikomiti. Jak informuje dziennikarka Polsat Sport, Aleksandra Szutenberg, w składzie sędziów znalazła się jeszcze córka Trikomiti. 
Tugolukova na co dzień broni barw klubu, który w nazwie ma… nazwisko obu pań.

Co ciekawe, Tugolukova zaczęła reprezentować Cypr dopiero w 2022 roku (po inwazji na Ukrainę) a wcześniej występowała w barwach rosyjskich. Pomimo tego, że występuje w teorii pod cypryjską flagą nadal trenuje w Rosji co potwierdzają je niedawno opublikowane zdjęcia z nowym ministrem sportu Rosji, Michaiłem Degtyarewem wykonane kilka dni temu w Nowogorsku.

Polski Związek Gimnastyczny już zapowiedział, że nie zamierza zostawić tej sprawy i złożył oficjalną skargę do światowej centrali – FIG. Czy jest szansa, że Lewińską jednak zobaczymy w Paryżu?

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading