fbpx

Czy Cypryjczyk odzyska odszkodowanie od Turcji

Czy Komisja Europejska spełni te żadania?

Jak zapewne wiecie Unia Europejska podpisała z Turcją stosowne porozumienie w wyniku którego Turca otrzyma około 3 mld € pomocy dla uchodźców przebywających w tym kraju. Dzięki tej umowie Turcja nie pozwala uchodźcom przedostawać się do krajów unijnych.

Z tego porozumienia postanowił skorzystać Dinos Ramon, który w wyniku agresji tureckiej na wyspę w 1974 roku stracił majątek w okolicach Famagusty. Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził na jego rzecz od Turcji odszkodowanie za stracone mienie w wysokości 450000€. Turcja jednak nie zamierza odszkodowania płacić. Adwokat Ramona złożył wniosek do Komisji Europejskiej o potrącenie kwoty należnej z funduszy pomocowych dla Turcji. Oczywiście do zasądzonej kwoty zostały doliczone koszty postępowania sądowego i odsetki za zwłokę. Sprawą mają się zająć szefowie państw europejskich na szczycie w marcu.

Jeżeli szefowie państw Unii Europejskiej wyrażą zgodę na potrącenie należnej Turcji kwoty będzie to swoisty ewenement. Otworzy to drogę innym osobom i instytucjom, którym Turcja czy inne państwa są winne pieniądze do regulowania należności w taki właśnie sposób. Pewne jest jedno – jeśli pieniądze zostaną przekazane na Cypr rozpęta ten fakt prawdziwą wojnę dyplomatyczną.
Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!