Cypryjczycy w Rajdzie Warszawskim startowali Fiatem 125p!

Napisał do nas Pan Marcin Jesionek przypominając wspaniałe czasy polskiej motoryzacji. Czasy niestety zamierzchłe, w których znaczącą rolę odegrał także Cypr. To właśnie na Cyprze znajdowała się jedna z montowni dużego fiata. Mało kto wie, że FSO eksportowała swoje produkty na sześć kontynentów (oczywiście nie na Antarktydę). Do tego funkcjonowały fabryki-montownie w Kolumbii, Egipcie, Malezji, Tajlandii, Indonezji, Jugosławii (Zastava) i na Cyprze właśnie. Na krótko stworzyliśmy nie lada koncern motoryzacyjny!

Cypryjska ekipa startowała także w Rajdzie Warszawskim co wymownie komentowała w tamtym czasie polska prasa (cały artykuł zobaczyć można tutaj) – reprezentanci Cypru w tamtym okresie byli w światowej czołówce.

http://www.rajdwarszawski.plPolskie fiaty były popularnym samochodem na Cyprze. Do 1984 roku wyeksportowano tutaj 840 sztuk. Te, które znajdują się na Cyprze wyprodukowane w latach późniejszych prawdopodobnie zostały przywiezione w latach późniejszych z Wielkiej Brytanii – do takich informacji dotarli pasjonaci tego samochodu na podstawie danych z dawnej warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych.

Jeżeli macie jakieś informacje na temat dalszych losów tego cudu polskiej motoryzacji – dajcie nam znać, podzielimy się nimi ze wszystkimi zainteresowanymi.

 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!