fbpx

Cypryjczycy powrócili do gry w tavli

Powoli powracają stare cypryjskie zwyczaje. Znów widać starsze osoby, które siedzą przy filiżankach z kawą “po cypryjsku”, zawzięcie dyskutują i grają w tavli.

Tavli (Tryktrak) to ulubiona gra Cypryjczyków. W kafejkach, a także w cieniu parkowych drzew, znowu można spotkać Cypryjczyków, którzy w ciszy i skupieniu pochylają się nad planszą. Jednak czasami rozgrywka staje się bardzo nerwowa i wówczas wzbudza żywe zainteresowanie sąsiadów. Cypryjczycy grają głównie dla przyjemności i rozrywki ale czasem też na pieniądze.

W Tavli występuje element ryzyka, związany z wykorzystaniem kostek do określenia liczby pól do pokonania przez piony w każdym ruchu. To właśnie sprawia, że gra staje się ciekawa i nieprzewidywalna. Nieprzewidywalność można jednak trochę ograniczyć, posiłkując się podstawową znajomością rachunku prawdopodobieństwa. Dzięki temu doświadczony gracz potrafi czasem wyjść z sytuacji wyglądającej na przegraną – zasady gry opisaliśmy tutaj.

Jest to jedna z najstarszych gier na świecie. Przyjmuje się, że powstała w Egipcie około 5000 lat temu. Tysiące lat po Egipcjanach gra podobna do Tavli była niezwykle popularna w Grecji (przynajmniej wśród patrycjuszy) – wspominają o niej Platon, Sofokles, Homer, czy Herodot. Tryktrak do dzisiaj jest ludową grą nie tylko Cypryjczyków ale i Greków, Gruzinów, Ormian, Arabów czy Turków. Znany jest także w byłej Jugosławii i w Bułgarii.

Do gry potrzebna jest specjalna, nietypowa plansza. Składa się ona z czterech części. Każda z tych części ma narysowane po 6 pól w kształcie wydłużonych trójkątów (w dwóch kolorach – na przemian). W najprostszym przypadku może to być odpowiednio pokolorowany kawałek tektury, ale Cypryjczycy grają wyłącznie na drewnianych planszach, które zbudowane są podobnie jak plansze do szachów, tylko że gra się od wewnętrznej strony. Czasem nawet można spotkać plansze podwójne: do szachów (z zewnętrznej strony) i do Tavli (wewnątrz). Oprócz planszy potrzeba jeszcze dwa razy po 15 pionków (takich jak w warcabach) oraz 2 kostki, wspólne dla obu graczy.

A Wy graliście już?


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!