Badanie przeprowadzone przez Cypryjski Związek Dziennikarzy (ESK) wykazało, że Cypryjczycy wykazują mniejsze zainteresowanie mediami i wiadomościami.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Cypronetwork w okresie od lipca do sierpnia 2023 r. na próbie liczącej 1000 respondentów, radio było jedyną kategorią mediów, w której odnotowano wzrost wykorzystania.
Wyniki ankiety przedstawił dyrektor Cypronetwork Christos Michailidis.
W swojej prezentacji Giorgos Frangos, szef ESK, zwrócił uwagę, że tendencja spadkowa w prasie drukowanej utrzymuje się.
„W tym roku preferencyjny wybór społeczeństwa po raz pierwszy został ograniczony poniżej dziesięciu punktów, do zaledwie 9 procent”.
Jednocześnie zauważył, że od trzech lat wszystkie źródła informacji z wyjątkiem jednego wykazują tendencję spadkową. Telewizja z 76 proc. do 72 proc., media społecznościowe z 73 proc. do 60 proc., a serwisy informacyjne z 48 proc. do 42 proc. Jedynie radio wykazało niewielki wzrost z 39 do 41 procent
Wskazał również, że ogólny wskaźnik pokazuje, że „coraz więcej osób w ogóle decyduje się nie być informowanymi, nie angażując się w wydarzenia społeczno-polityczne”.
Według Frangosa z badania wynika, że społeczeństwo ufa dziennikarzom bardziej niż mediom, które ich zatrudniają, i dodał, że w tym roku różnica ta jeszcze bardziej się pogłębiła.
Podczas gdy dziennikarze cieszą się zaufaniem społeczeństwa na poziomie 48 proc., środki masowego przekazu cieszą się zaufaniem zaledwie 42 proc. Jednocześnie podkreślił, że dziennikarzy uważa za rzetelnych 48 proc. ankietowanych, a środki masowego przekazu za wiarygodne jedynie 37 proc.
„Jako ESK wierzymy, że ten konkretny element oceny powinien szczególnie dotyczyć tych, którzy dzierżą wodze krajobrazu medialnego na Cyprze” – powiedział.
Ponadto Frangos wyraził ambicję ESK przeprowadzenia w najbliższej przyszłości wewnętrznego badania, w ramach którego sami dziennikarze zostaną poproszeni o ocenę i ocenę twórczości dziennikarskiej powstałej w kraju.
Zostaw swój komentarz: