Cypryjczycy na Cyprze mniejszością narodową?

Badania pokazują jednoznacznie – za 15 lat Cypryjczycy będą na Cyprze mniejszością

Jeszcze kilka lat temu na Cyprze występował problem potencjalnego kazirodztwa. Z biologicznego punktu widzenia, mieszkańcy Cypru byli jedną wielką rodziną.

Żeby było ciekawiej, przed zawarciem związku małżeńskiego pomiędzy Cypryjczykami przeprowadzano badanie ich drzew genealogicznych aby uniknąć problemów związanych z potencjalnymi powiązaniami rodzinnymi pomiędzy małżonkami.

W 2022 roku 52% urodzeń dotyczy dzieci z obojgiem cypryjskich rodziców, natomiast ponad 29% urodzeń ma oboje rodziców obcokrajowców. Ten sam obraz obserwujemy w pierwszych miesiącach 2023 roku.

W okresie od 2012 do 2022 roku nastąpił spadek odsetka urodzeń z obojgiem cypryjskich rodziców o 4%, natomiast odsetek urodzeń z obojgiem rodziców cudzoziemców wzrósł o 7%. 

W 2022 r. cudzoziemcom wydano łącznie 92 807 zezwoleń na pobyt, z czego 17 641 dotyczyło zatrudnienia w kraju, 10 301 na zatrudnienie ogólne, 12 262 na zatrudnienie w zagranicznych firmach, 10 666 dla gości i 7 612 dla studentów/naukowców.

Do końca maja cudzoziemcy złożyli 4828 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej – ostatecznie jednak decyzję pozytywną podjęto wobec 3770 osób.

W rozmowie z Offsite News poseł DIKO Pavlos Mylonas bez ogródek zaznaczył , że „za 15 lat Grekom cypryjskim grozi niebezpieczeństwo, że staniemy się mniejszością w Republice Cypryjskiej ”. Mylonas wyjaśnił, że na Cyprze będzie społeczność arabska, społeczność afrykańska, rosyjskojęzyczna oraz mniejszość Greków cypryjskich.

Na podstawie danych przekazanym do parlamentu, co miesiąc na terytoria okupowane przybywa 1200 nielegalnych imigrantów z krajów trzecich, których przynajmniej część próbuje przedostać się na terytorium Republiki Cypryjskiej.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!