Cypr zgłosi VETO w sprawie wiz dla Rosjan?

Jak informuje Politico, Cypr należy do krajów który sprzeciwi się zakazowi wydawania wiz Rosjanom.

Państwa Bałtyckie zaproponowały aby w kolejnej turze sankcji zakazać wydawania wiz turystycznych dla obywateli rosyjskich. Jak informuje Politico jednym z krajów, który zdecydowanie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu jest Cypr.

Jak przypomniano w publikacji, rozważania dotyczące tego środka mają być dyskutowane na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Pradze 30 sierpnia.
Publikacja odnosi się również do faktu, że Cypr jest domem dla dużej 50. tysięcznej społeczności rosyjskiej skupionej w Limassol, a także do faktu, że 25% turystów na Cyprze przed inwazją tego kraju na Ukrainę pochodziło z Rosji.

Wierzymy w kontakty międzyludzkie, a władze cypryjskie wydają wizy nawet obywatelom tureckim, więc nie sądzimy, aby taki środek miał wartość dla Rosjan – powiedział w rozmowie z gazetą dyrektor generalny MSZ Cornelios Corniliou

Cypryjscy urzędnicy twierdzą, że pomimo wycofania się wielu firm, coraz częściej pojawiają się rosyjscy, białoruscy i ukraiński biznesmeni, głównie z branży IT, którzy są zainteresowani założeniem firm w Limassol.

Wprawdzie bezpośrednie loty z Rosji na Cypr zostały zawieszone, jednak wielu Rosjan nadal przylatuje na Cypr dzięki przesiadkom w innych krajach.

Jak już wcześniej pisaliśmy, Cypr wydaje Rosjanom bezpłatne wizy turystyczne we wszystkich w swoich placówkach konsularnych i dyplomatycznych.

Ostateczne decyzje jednak nadal nie zapadły – wszystko wyjaśni się na koniec miesiąca w Pradze.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!