Cypr zasypany mikroplastikiem

Na cypryjskich plażach są tony niebezpiecznego dla zdrowia mikroplastiku.

Na wybrzeżach Cypru wykryto do 4000 mikrodrobin plastiku na metr kwadratowy – poinformowało pozarządowe centrum badawcze AKTI.

Ogłoszenie z okazji międzynarodowego „Dnia Oceanów” nastąpiło pod koniec pierwszego rocznego pobierania próbek mikrodrobin plastiku zebranych z plaż wyspy w ramach trwających trzyletnich badań.


Mikroplastiki to cząsteczki plastiku o wielkości od 5 mm do 1 μm, o których już wiadomo, że są obecne we krwi ludzkiej, a zwłaszcza u dzieci. 


Według prezes AKTI, Xeni Loizidou, w lipcu 2022 i marcu 2023 roku na 10 plażach, zarówno odległych, jak i popularnych, przeprowadzono dwie serie pobrań próbek. Loizidou powiedziała, że w obu typach miejsc wykryto ten sam poziom mikrodrobin plastiku.

Są to mikrosfery (granulki), małe kawałki w różnych kolorach, ale także przezroczyste folie, powiedziała Loisidou, dodając, że na wielu wybrzeżach mikrodrobiny plastiku osiągają wagę do 7 procent osadów powierzchniowych.

Ekspertka podkreśliła powagę problemu i powiedziała, że badania będą kontynuowane przez co najmniej dwa lata przy wsparciu Columbia Shipmanagement Ltd.

Celem jest zwrócenie uwagi na problem, aby można było podjąć środki – powiedziała, zauważając, że ważnym początkiem są dane terenowe i stworzenie systematycznej bazy danych.
Nasze przesłanie brzmi: wszyscy razem dla czystych wybrzeży i mórz bez tworzyw sztucznych

Tylko czy to jest jeszcze możliwe?

Zdaniem dr hab. Małgorzaty Grembeckiej, człowiek zjada nieświadomie nawet 5 gramów mikroplastiku tygodniowo. Bromatolożka nie wyklucza, że mikroplastik może przekraczać barierę krew-łożysko, dostając się do organizmów noworodków.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading