fbpx

Cypr zamówił szczepionki na COVID-19

Cypr złożył zamówienie na około 1,2 miliona szczepionek przeciwko COVID-19, nad którymi Oxford University współpracuje z firmą farmaceutyczną AstraZeneca za pośrednictwem Unii Europejskiej, poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Po tym, jak epidemiolodzy doradzający rządowi w sprawie koronawirusa wezwali władze zdrowotne do zamówienia szczepionek, ministerstwo podało we wtorek, że już zajęło się tą sprawą. Poinformowano, że Cypr jest częścią zespołu komisji UE, który negocjuje z firmą AstraZeneca w celu nabycia takich ilości szczepionki, aby zaspokoić potrzeby całego bloku.

Wspólne negocjacje Komisji Europejskiej wzmacniają pozycję wszystkich krajów członkowskich, niezależnie od ich wielkości i siły przetargowej, zapewniając jednocześnie równy dostęp do produktów leczniczych, czy to leków, czy szczepionek, w tym samym czasie i w tej samej cenie we wszystkich krajach – napisano w komunikacie

Ministerstwo oświadczyło, że zwróciło się o około 1,2 miliona dawek szczepionki, które według niego wystarczyłyby na pokrycie również społeczności Turków cypryjskich.

Wcześniej tego dnia ekspert doradzający rządowi powiedział cypryjskiej agencji informacyjnej, że doradzi rządowi zamówienie partii przedmiotowej szczepionki.

Powiedział, że Cypr będzie potrzebował 900 000, aby objąć całą populację, ale zauważył, że 200 000 wystarczyłoby na pokrycie najbardziej wrażliwych grup, które tego najbardziej potrzebują.

AstraZeneca, firma zatrudniona przy produkcji szczepionki, „jest dobrze znana i wydaje się współpracować z Brazylią i Rosją przy produkcji szczepionki, co oznacza, że ​​można by wyprodukować większe jej ilości”.

Szczepionka może być dostępna w Wielkiej Brytanii na początku listopada, Karayiannis powiedział, że prawdopodobnie wyeksportowanie jej do innych krajów zajmie kolejne trzy tygodnie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!