Cypr zamknie konta bankowe Rosjan

Ponad 4000 rachunków posiadanych przez Rosjan w cypryjskich bankach może zostać zamkniętych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy

Operacja ta jest związana bezpośrednio z nałożeniu sankcji na szereg osób przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Chociaż żaden bank nie potwierdził liczby kont, których dotyczy problem, jedna z gazet podała, że ​​Bank of Cyprus wysłał 6000 listów do rosyjskich klientów z prośbą o potwierdzenie stałego pobytu na Cyprze. W innym raporcie podano, że 4000 rosyjskich klientów banku, którzy nie mieszkają na stałe na Cyprze, zostało poinformowanych, że ich konta zostaną zamknięte w ciągu dwóch miesięcy.

Jasne jest, że lokalne banki nie marnowały czasu, stosując się do sankcji ogłoszonych przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię w zeszłym tygodniu; Oczekuje się, że UE wkrótce pójdzie w ich ślady. Lokalne źródło bankowe poinformowało w czwartek Cyprus Mail, że cypryjskie banki w pełni przestrzegają sankcji, mimo że nie są do tego prawnie zobowiązane, zarówno pod względem sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone, jak i wprowadzonych przez Wielką Brytanię.

Jeśli istniałyby jakiekolwiek otwarte konta należące do którejkolwiek z tych sankcjonowanych osób lub jakiekolwiek inne sankcje w tej sprawie, niezależnie od kraju lub problemu, którego dotyczą, ich konta zostaną zamrożone – powiedziało źródło.
Nie ma znaczenia, jakie jest pochodzenie ich kraju. Jeśli zostaną nałożone sankcje, ich konta zostaną zamrożone i żadna działalność bankowa nie będzie dozwolona

W artykule opublikowanym przez Forbes 19 kwietnia napisano, że Bank of Cyprus zaczął powiadamiać swoich klientów będących obywatelami Rosji, że ich konta zostaną zamknięte w ciągu dwóch miesięcy z powodu niezgodności z przepisami.

Jednym z możliwych powodów tych zamknięć, jak czytamy w artykule, może być status podatnika będącego rezydentem w Rosji lub istnienie dochodów z działalności gospodarczej w Rosji, która podlega sankcjom. Klienci są informowani, że dane ich użytkowników nie spełniają zasad procesu „poznaj swojego klienta”.

Cały sektor bankowy Cypru został dotknięty najnowszą falą sankcji nałożonych na rosyjskich obywateli. Przedstawiciel Cypryjskiego Stowarzyszenia Banków, Andreas Kostouris, powiedział w czwartek radiu Trito, że doszło do „zamrożenia kont osób objętych sankcjami, niezależnie od narodowości”. Zauważył też, że cypryjskie banki już od dekady przestrzegają amerykańskich sankcji.

Wspomniał o tym również podczas środowego spotkania w pałacu prezydenckim prezes Banku Centralnego Constantinos Herodotou, który powiedział, że w ciągu ostatnich kilku lat 43 000 firm fasadowych działających na Cyprze zostało zamkniętych, a 123 000 rachunków bankowych zostało zamkniętych.

Zapytany o zamknięcie rachunków rosyjskich klientów, Kostouris podkreślił, że w ostatnich latach zamknięto tysiące rachunków i nie można mówić, że sprawa dotyczy tylko osób określonej narodowości.

Wyjaśnił, że sprawa dotyczy polityki oceny ryzyka banków. 

Banki oceniają konkretne kraje, branże, osoby i obszary działalności i jeśli dane wskazują, że ryzyko jest szczególnie wysokie, to z nimi nie współpracują – powiedział.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!