fbpx

Cypr zagrożony konfliktem Turcji i Grecji?

Turecki statek badawczy wraz z towarzyszącymi mu okrętami, są już blisko Cypru. Planowane jest prowadzenie prac związanych z  poszukiwaniem gazu. Oczywiście nie całkiem legalnie. Turcja już nie po raz pierwszy okupuje Wyłączną Strefę Ekonomiczną Republiki Cypryjskiej.  Do głowy jej nie przychodzi by prowadzić badania wspólnie, a państwom zainteresowanym pewnie nie w głowie spółki z Ankarą. 

Co kieruje Turcją tym razem? Stało się to w wyniku próby poszukiwania węglowodorów przez Cypr, które jak twierdzi Turcja, znajdują się na szelfie kontynentalnym.

Statki „Oruç Reis”, „Ataman” i „Cengiz Han” będą prowadzić badania w tym rejonie w okresie od 10 do 23 sierpnia. W morze wypłynąć miało też 20 okrętów tureckiej marynarki wojennej, w bezpośredniej bliskości statków badawczych ma ich przebywać siedem. W Poniedziałek,  o godzinie 12.00 w trybie pilnym zebrała się Grecka Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

W lipcu statki tureckie obrały kurs w pobliżu greckiej wyspy Kastelorizo co skłoniło Grecję do postawienia swych sił zbrojnych w stan gotowości bojowej.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!