fbpx

Cypr wyprzedza Polskę w zużyciu paliw kopalnianych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypr zużywa drugi co do wielkości udział paliw kopalnych ze wszystkich państw członkowskich UE. Malta jest pierwsza a Polska czwarta.

UE nadal w dużej mierze polegamy na paliwach kopalnych jako całości naszych krajowych dostaw energii, co ilustruje stosunek paliw kopalnych do dostępnej energii brutto. Całkowite krajowe zaopatrzenie w energię obejmuje przemiany energii (np. wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych), straty dystrybucyjne, produkty kopalne wykorzystywane do celów nieenergetycznych (np. smary), paliwa kopalne wykorzystywane w transporcie (paliwo zakupione w UE, nawet jeśli gdzie indziej).

W 2019 r. Malta (97%) była państwem członkowskim UE z najwyższym udziałem paliw kopalnych w dostępnej energii brutto, a następnie Cypr i Holandia (po 92%), Polska (90%), Irlandia (89%), Grecja ( 86%) i Luksemburgu (82%). Większość pozostałych państw członkowskich miała udział między 60% a 80%. Tylko Szwecja (32%), Finlandia (43%) i Francja (50%) miały udziały poniżej 60%.

Paliwa kopalne obejmują węgiel i produkty węglowe, gaz ziemny, ropę naftową i produkty ropopochodne, torf i produkty torfowe, łupki bitumiczne i piaski roponośne, nieodnawialne odpady komunalne / przemysłowe).

Energia dostępna brutto oznacza całkowitą dostawę energii do wszystkich działań na terytorium kraju. Obejmuje to również przetwarzanie energii (w tym wytwarzanie energii elektrycznej z paliw palnych), straty dystrybucyjne i wykorzystanie produktów paliw kopalnych do celów nieenergetycznych (np. W przemyśle chemicznym). Obejmuje również paliwa kopalne wykorzystywane w transporcie, w tym paliwo kupowane na terenie kraju, które jest wykorzystywane gdzie indziej (np. Lotnictwo międzynarodowe, międzynarodowe bunkry morskie oraz w przypadku transportu drogowego „turystyka paliwowa”).


źródło i grafika – Eurostat


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!