fbpx

Cypr wypłaci odszkodowanie za śmierć żołnierza

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że cypryjskie władze nie przeprowadziły odpowiedniego śledztwa w sprawie śmierci młodego żołnierza i zasądził odszkodowanie w wysokości 32000€.

Przypomnijmy: 26-latek został znaleziony martwy podczas odbywania sześciomiesięcznej obowiązkowej służby wojskowej w 2005 r. Ciało 26-latka znaleziono pod mostem, niedaleko jego zaparkowanego samochodu tuż po tym jak jego rodzina została powiadomiona, że ​​nie wrócił do obozu po jednodniowym urlopie. Jego rodzina twierdzi, że ​​został zabity przez innych żołnierzy – wstępne dochodzenie policyjne zakończyło się w czerwcu 2006 r. Ustalono wtedy, że spadł z mostu i zmarł. Wykluczono jakiekolwiek przestępstwo. Z decyzją prokuratury nie zgodziła się rodzina zmarłego – teraz trybunał uznał, że cypryjskie władze “nie dochowały właściwej staranności w przeprowadzanym śledztwie”.

Prawnik rodzinny Konstantis Kantounas powiedział państwowemu radiu, że rodzice i trójka rodzeństwa Nikolaou domagają się ekshumacji, aby przeprowadzić wszystkie niezbędne badania. Kantounas powiedział, że policjanci udali się na miejsce, w którym znaleziono ciało, uznali zdarzenie za samobójstwo i nie podjęli niezbędnych kroków. Nie pobrano żadnych próbek, nie zabezpieczono dowodów.

Nie wiadomo jak do wniosku o ekshumację podejdzie sąd i jaka ostatecznie zostanie podjęta decyzja. Pewne jest jedno – dla rodziny, ekshumowanie ciała po 15 latach od pogrzebu jest jedynym wyjściem aby winni zostali ukarani.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!