Do końca marca zostanie uruchomiony program badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.
Jak twierdzi poseł Dipa Michalis rząd będzie gotowy do wdrożenia programu badań przesiewowych w kierunku raka prostaty w ciągu pierwszych trzech miesięcy przyszłego roku.
Stwierdził, że profilaktyka raka prostaty „jest bardzo ważna” i że mężczyźni w wieku powyżej 50 lat lub powyżej 40 roku życia, u których w rodzinie występował rak prostaty, powinni co roku poddawać się badaniom prostaty.
Przewodniczący Komisji i poseł Disy Efthimios Diplaros oraz poseł Diko Chrysanthos Savvides oświadczyli, że Cypr będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wdroży populacyjne badania przesiewowe w kierunku raka prostaty.
Savvides określił Cypr jako „pioniera w europejskiej rodzinie w kwestii zdrowia mężczyzn”
Diplaros powiedział także po sesji, że uczestnicy zgodzili się, że istnieje potrzeba przeprowadzenia kampanii informacyjnej, która podniesie świadomość męskiej populacji w zakresie znaczenia testów i profilaktyki.
W przyszłym roku Unia Europejska wyda szczegółowe kryteria populacyjne, do których Cypr się zastosuje. Zauważył, że obecnie istnieją trzy programy populacyjne oraz zalecenie Unii Europejskiej dotyczące wprowadzenia programów dotyczących raka prostaty i płuc.
Badanie zaleca się mężczyznom po 40. roku życia, u których w rodzinie występował rak prostaty, oraz wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Badania należy wykonywać niezależnie od objawów, ponieważ rak zwykle rozwija się powoli, nie powodując objawów prowadzących do wizyty u lekarza.
Zostaw swój komentarz: