25 marca 1957 roku, czyli dokładnie 60 lat temu podpisano Traktaty Rzymskie. Jednym z nich jest Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską zwaną dziś Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Pomysł na wspólnotę się sprawdził ale w czasach jego tworzenia nikomu nie mieściło się w głowach że nadejdzie dzień kiedy będziemy podróżować bez paszportu i płacić wspólną walutą.
Cypr przystąpił do UE jako wyspa de facto podzielona, lecz do UE należy całe terytorium wyspy. Turkowie cypryjscy są obywatelami UE, ponieważ są obywatelami kraju UE – Republiki Cypryjskiej – nawet jeśli zamieszkują w tej części Cypru, która nie jest kontrolowana przez rząd.
A czy mieszkańcy są zadowoleni z tego, że należą do wspólnoty? Zobaczcie:
26% mieszkańców cieszy się z przynależności do Unii, 38% jest raczej na tak, 35% raczej na nie, a niezadowolonych jest tylko 1% mieszkańców. Strzałki obok statystyk pokazują różnicę zdań pomiędzy pierwszym rokiem gdy Cypr schodził do Unii a tym co jest teraz.
Jak widzicie na grafice najbardziej zadowoleni są Irlandczycy a zaraz po nich Polacy. Najgorzej oceniają Unię Grecy – ale w tym wypadku nie ma co się dziwić, w końcu mieli poważny kryzys.
A skoro mowa o mieszkańcach. To ilu Cypryjczyków mieszka w Unii? Oto odpowiedź:
Niestety, Cypryjczycy są na trzecim miejscu od końca. Mniej jest tylko mieszkańców Luksemburga i Malty. Ale to nie może dziwić, skoro Cypr jest bardzo małym państwem:
Cypr należy do prawie wszystkich udogodnień związanych z Unią Europejską. Pokazuje to poniższa grafika:
Republika Cypryjska nie należy jedynie do strefy Schengen i do NATO (w tym wypadku to nic dziwnego skoro do NATO należy Turcja). Zresztą gdy uważnie przyjrzycie się grafice nawet Wielka Brytania nie należy do wszystkich elementów tej układanki.
60 lat minęło. Wszystkiego najlepszego Europo!
Zostaw swój komentarz: