Cypr sprzedał swoje stare helikoptery

Cypr sprzedał 11 poradzieckich helikopterów Mi35

Serbia nabyła od Cypru 11 rosyjskich śmigłowców bojowych Mi35, chcąc wzmocnić swoje siły powietrzne i utrzymać regionalną dominację militarną – tak powiedział prezydent kraju Aleksandar Vucic.

Rząd cypryjski i Serbia zgodziły się w 2021 roku na zakup starzejących się Mi35 wymagających remontu – Belgrad spłaci je dostawami broni serbskiej.

Ponad połowę zapłaciliśmy naszym cypryjskim braciom naszą bronią… głównie… artylerią” – powiedział Vucic reporterom podczas prezentacji w wojskowej bazie lotniczej Batajnica pod Belgradem.

Serbia, kandydat do Unii Europejskiej, posiadająca jedną z największych armii na Bałkanach Zachodnich, w dalszym ciągu opiera się na byłej radzieckiej technologii wojskowej i posiada odpowiednie zaplecze do utrzymania Mi35.

Serbia jest neutralna militarnie, ale przystąpiła do NATO Partnerstwo dla Pokoju, programu dla krajów, które nie aspirują do członkostwa w sojuszu.

Belgrad ograniczył współpracę wojskową z Moskwą po inwazji Rosji na Ukrainę i potępił tę inwazję. Jednak w przeciwieństwie do UE i innych krajów zachodnich nie nałożyła sankcji na Moskwę.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading