fbpx

Cypr słynął z perfum!

Jak twierdzi portal phys.org już 3000 lat temu Cypr słynął w basenie morza śródziemnego jako producent najlepszych na świecie perfum.
To, co wyróżniało cypryjskie zapachy, to jakość bogatej oliwy z oliwek, w której starożytni perfumiarze uchwycili piżmowy zapach rodzimego mchu dębowego, cytrusowej bergamotki i labdanum (żywica otrzymywana z niektórych gatunków roślin należących do rodzaju czystek).

Dolina Solea leży wzdłuż głównej drogi Nikozja – Troodos (56 km od Nikozji, 56 km od Limassol jadąc przez Kato Amiantos). To właśnie tam stworzono park tematyczny w którym możecie zobaczyć jak produkowano dawniej perfumy które kupowały egipskie królowe.
Maria Rosaria Belgiorno, emerytowana profesor z Narodowej Rady ds. Badań we Włoszech mówi, że dowody na popularność zapachów Cypru można znaleźć w nawiązaniu do cypryjskiego kupca perfum, który został wpisany na 4000-letnich tabliczkach znalezionych w starożytnym greckim mieście Teb.

Przez tysiące lat Cypryjczycy wytwarzali i używali perfum. Na początku ubiegłego wieku słynny francuski perfumiarz Francois Coty stworzył perfumy Chypre (po francusku Cypr) które są jedną z siedmiu głównych grup perfum i jedynymi, która noszą nazwę miejsca.


Jeżeli więc jesteście ciekawi jak kiedyś produkowano perfumy musicie się wybrać w to miejsce.

Musicie jednak zabrać ze sobą trochę gotówki bo coś nam się wydaje, że bez zakupów się nie obejdzie…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!