fbpx

Cypr przekazuje działki dla połączenia EuroAsia

Połączenie EuroAsia pozwoli na połączenie Cypru siecią energetyczną z resztą Europy

EuroAsia Interconnector obejmuje elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe między sieciami Izraela, Cypru i Grecji poprzez podmorski kabel prądu stałego oraz z lądowymi stacjami przekształtnikowymi HVDC w każdym punkcie przyłączenia, o łącznej mocy 2000 MW. Projekt to autostrada energetyczna łącząca Azję i Europę o łącznej długości 1208 km. Tworzy niezawodną alternatywną trasę przesyłu energii elektrycznej do i z Europy.

Minister spraw wewnętrznych Konstantinos Ioannou poinformował, że 3 marca w Dzienniku Urzędowym Republiki opublikowano zawiadomienie o wywłaszczeniu terenów pod planowaną przebudowę głównej drogi w Alaminos, która jest niezbędna do poprowadzenia podziemnych kabli.

W sprawie ułożenia kabli minister poinformował, że EuroAsia Interconnector wystąpiła do wydziału planowania o zgodę rady ministrów na wydzierżawienie działki w Agios Theodoros. Po przeprowadzeniu oceny środowiskowej przedmiotowa działka została uznana za bardziej odpowiednie miejsce do uszczelnienia kabli podmorskich niż pierwotnie proponowana lokalizacja w schronisku rybackim w Alaminos, ponieważ przylega do drogi publicznej.

Z kolei w gminie Agios Theodoros wybrano państwową działkę pod poprowadzenie kabli podmorskich, skąd zostaną one połączone ze stacją obniżającą napięcie w Kofinou.

Realizacja ambitnego projektu połączenia sieci elektroenergetycznych Cypru, Grecji i Izraela ma przynieść ogromne korzyści w postaci zakończenia izolacji energetycznej wyspy.

Koszty projektu przekraczają 1,5 miliarda euro, z czego 657 milionów euro jest finansowane w ramach unijnego programu Zjednoczona Europa. Jest to jak dotąd największy projekt finansowany przez UE na Cyprze.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!