Cypr pralnią pieniędzy?

W tym tygodniu pojawiły się informacje na temat cypryjskich inwestycji dokonywanych przez osoby powiązane z Hamasem oraz oszustem z Rosji.

Kończący się właśnie tydzień zaskoczył informacjami na temat działalności osób bezpośrednio powiązanych z Hamasem i oszustem z Rosji, które prowadziły legalne interesy na Cyprze.

Cypryjski rząd bada doniesienia, że ​​centralna postać Hamasu ma udziały w spółce z siedzibą na Cyprze, która wydobywa egipskie złoto. Powołując się na dokumenty, które wyciekły, w raporcie „Cyprus Confidential” wymieniono sudańskiego biznesmena Abdelbasita Hamzę jako rzekomego finansistę Hamasu. Został ukarany sankcjami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale nie UE.

Hamza jest oskarżany o bycie „centralną postacią w portfelu inwestycyjnym Hamasu” posiadającym udziały w Matz Holdings, cypryjskiej firmie zarejestrowanej w lutym 2005 roku.

Firma posiada „lukratywne koncesje” na eksploatację dwóch kopalni złota w Egipcie. Według ICIJ, w 2018 roku aktywa firmy wyniosły około 35 milionów dolarów. Według ICIJ rzekomy finansista jest sojusznikiem byłego prezydenta Sudanu Omara al-Baszira.

Hamza był dyrektorem Matz Holdings ale złożył rezygnację ze stanowiska miesiąc po skazaniu go za korupcję w kwietniu 2021 r. w Sudanie. Został skazany na dziesięć lat więzienia, ale według doniesień został zwolniony z więzienia po wojskowym zamachu stanu w Sudanie w październiku 2021 r.

Po upadku al-Baszira od władzy w 2019 r. Hamza sprzedał „dużą część” swoich udziałów w Matz Holdings, zachowując ich 10%. Udziały te należą do Zawaya Group for Development and Investment, przedsiębiorstwa z siedzibą w Sudanie, jak podkreśliło ICIJ, co również zostało nałożone sankcjami przez Departament Skarbu USA w październiku, powołując się na powiązania firmy z portfelem inwestycyjnym Hamasu za pośrednictwem Hamzy.

Umowa koncesyjna pomiędzy Matz Holdings a rządem egipskim stanowi, że obaj otrzymują „mniej więcej równą część zysków ze złota wydobywanego w kopalniach”.

Dochodzenie szczegółowo wykazało, że „Hamza powiedział, że ElHazek jest właścicielem Matz Dungash i jego spółki-matki z siedzibą na Kajmanach. Napisał, że ani on, ani Bliggenstorfer nigdy nie otrzymali zapłaty od Matz Dungash za swoje udziały w Matz Holdings oraz że ElHazek nie przekazał im żadnych informacji na temat działalności spółki od czasu przejęcia kontroli.”

Kolejną sprawą jest sprawa luksusowego kurortu w Pafos Cap St. Georges. Zdaniem śledczych jedna z firm pierwotnie stojących za kurortem była częściowo własnością rosyjskiego biznesmena Igora Sagiryana, którego panamska firma otrzymała 2 miliony dolarów od firm będących własnością Klujewa. Inwestycję Cap St Georges reklamowano jako plan 50 domów w pobliżu obszarów chronionych półwyspu Akamas. Dziś obejmuje hotel i 200 prywatnych willi.

„Jak wynika z dowodów przedstawionych przez Departament Sprawiedliwości USA w amerykańskiej sprawie cywilnej, te spółki należące do Klujewa zostały opłacone przez firmy, których dochody pochodziły z oszustw” – napisano w raporcie

W marcu 2007 r. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych utworzono spółkę o nazwie Alpha Arch Investments Limited „najwyraźniej w celu zarządzania inwestycjami w ostateczny rozwój Cap St Georges.

Cypryjska firma Melkov Limited kupiła jedną z pierwszych willi za 3,3 miliona euro w październiku 2009 roku. Reporterzy nie mogli znaleźć dokumentacji potwierdzającej własność Melkova, ale Klyuev został wymieniony jako większościowy akcjonariusz spółki w zarządzeniu z grudnia 2009 roku. Melkov kupił willę „A1” od Silfona Developments, cypryjskiej firmy powierniczej będącej ostatecznie własnością Alpha Arch.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading