Cypr powinien rozmawiać z północą a nie z Turcją

Zdaniem przywódcy Cypru Północnego Cypr powinien rozmawiać z nim a nie z Turcją w sprawach cypryjskich

Przywódca Turków cypryjskich Ersin Tatar w wywiadzie  Kibris Postasi powiedział: „Jestem rozmówcą przywódcy Greków cypryjskich. Na Cyprze żyją dwa odrębne narody: Turcy cypryjscy i Grecy cypryjscy. Rozmówcą Christodoulidesa nie jest Prezydent Republiki Turcji, tylko ja.”

Dodał, że „rozmówcą południa w kwestii cypryjskiej jest Turecka Republika Cypru Północnego. Próbuje wyglądać uroczo w oczach Turcji. Próbuje być miły dla Turcji, aby uzyskać jej wsparcie”.

Poruszył także kwestię wysłanniczki ONZ Marii Angeli Holguin, która w marcu ma powrócić na Cypr .

„Istnieje problem zaufania między obiema stronami. Teraz prowadzi badania, rozmawiała z nami, rozmawiała z Cyprem Południowym, twierdzi, że rozmawiała z krajami będącymi gwarantami. Powodem jej przybycia jest sprawdzenie, czy istnieje wspólna płaszczyzna umożliwiająca rozpoczęcie spotkań od nowa” – powiedział.

Dodał , że warunkiem wstępnym wznowienia rozmów jest zapewnienie „suwerennej równości” stronie Turków cypryjskich.

Mówiąc o Organizacji Państw Tureckich (OTS), potwierdził swoje plany udziału w nieformalnym szczycie w lipcu w azerbejdżańskim mieście Susha na zaproszenie prezydenta kraju Ilhama Alijewa.

Oznajmił także zamiar udziału w październikowym szczycie w Kirgistanie, choć przyznał, że czynniki od niego niezależne mogą sprawić, że będzie to mniej możliwe.

„Pewne problemy miały miejsce w przeszłości, ponieważ Unia Europejska i inne kraje w pewnym sensie doświadczyły problemów w związku z szturchaniem Cypru Południowego ” – powiedział.

Powiedział jednak, że „w następnym okresie, zwłaszcza po wyjaśnieniu się sytuacji na tym spotkaniu w Azerbejdżanie, uważam, że w ramach OTS każdy kraj powinien zastosować się do podjętych tam decyzji i dlatego powinniśmy być tam reprezentowani z własną flagą w odbytych spotkaniach.”


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading