Cypr Północny to dla Turcji niezły biznes

Miliard dolarów zarobiła turecka firma energetyczna Aksa na mieszkańcach północy

Władze północy przedstawiają Turcję prawie jak ojca, który wspiera i otacza opieką swoje małe dziecko. Okazuje się jednak, że „ojciec: całkiem nieźle na swoim dziecku zarabia.

Turecka firma energetyczna Aksa zarobiła na Cyprze od 2000 roku 1 miliard dolarów (924 miliony euro) – stwierdził w piątek przewodniczący Cypryjskiej Tureckiej Izby Inżynierów Mechaników, Ayer Yarkiner.

Nasi ludzie są brutalnie wykorzystywani. Ma miejsce wielki i bezprecedensowy rabunek, a przyczyną tego są rządy – powiedział

Odniósł się do umów w sprawie dostaw podpisanych pomiędzy Kib-Tek i Aksa, z których ostatnia została podpisana w sierpniu ubiegłego roku i będzie obowiązywała do 2038 r., na mocy których Kib-Tek jest zmuszony kupować energię elektryczną z elektrowni Kalecik należącej do Aksy w pobliżu wsi Gastria.

Kontrakty Kalecika nie były potrzebne. Zainstalowana moc produkcyjna Kib-Tek była wystarczająca w 2004 r. i nadal była wystarczająca w 2009 r., kiedy po raz pierwszy stwierdzono, że jest niewystarczająca. Te kontrakty nie zostały zawarte, aby służyć Kib-Tekowi czy Turkom cypryjskim, ale aby przynosić zyski Aksa” – powiedział.
 Społeczność Turków cypryjskich została skazana na – powiedział, dodając, że El-Sen będzie w dalszym ciągu wypełniał swój obowiązek, prawidłowo informując społeczeństwo

Ostatnim mówcą był Arslan Bicakli, który stwierdził, że społeczeństwo powinno „wstać” oraz że „instytucje i organizacje zostały świadomie skrzywdzone”. Wymienił kilka instytucji Turków cypryjskich, które zostały zamknięte w ostatnich latach, w tym Sanayi Holding, Eti, Cyprus Turkish Airlines (KTHY) i hotel Saray, zadając pytanie „gdzie oni teraz są?”


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading