Cypr Północny – kraj, który nie istnieje

Cypr Północny co robić gdy coś się stanie?

Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, że tak zwana Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez praktycznie żaden światowy kraj. Nie ma tam także żadnego polskiego przedstawicielstwa konsularnego. Co więc robić gdy potrzebna jest pomoc konsularna? Przecież na tamtej stronie także żyją Polacy a wycieczki zorganizowane są coraz popularniejsze do tamtejszych ośrodków wypoczynkowych.

Powiecie zapewne, że nic się nie stanie i pomóc ambasady nie będzie potrzebna. A jeśli zgubicie dokumenty? Jeśli stanie się jakiś wypadek? Jeśli po prostu się zakochacie i postanowicie tam się osiedlić?

Decydując się na pobyt na północy musicie pamiętać, że pomoc konsularna nie jest tam możliwa ponieważ kraj ten nie jest uznawany przez społeczność międzynarodową i nie jest on stroną konwencji wiedeńskiej z 1963 roku o stosunkach konsularnych (pełna treść komunikatu MSZ dostępna jest tutaj). Najbliższe państwa w których znajdują się placówki dyplomatyczne RP są na Cyprze i w Turcji.

Jeśli zgubicie dokumenty na strefie okupowanej i nie możecie wydostać się z Cypru Północnego musicie udać się do najbliższej jednostki policji po odpowiednie zaświadczenie. Dzięki niemu będziecie mogli przekroczyć granicę w Nikozji i udać się do Ambasady w stolicy Cypru celem wyrobienia paszportu (nie ma możliwości wyrobienia dowodu osobistego za granicą o czym pisaliśmy tutaj). Zarówno strona północna jak i południowa honoruje tego typu zaświadczenia.

Wszystkie sprawy konsularne, takie jak na przykład narodziny dziecka czy śmierć, które musicie zgłosić w placówce dyplomatycznej są dokonywane jedynie na terytorium Cypru i Turcji.

Turecka Republika Cypru Północnego (Cypr Północny)

W przypadku śmierci obywatela polskiego jego ciało musi fizycznie znaleźć się na terytorium państwa w którym znajduje się placówka dyplomatyczna i data przekroczenia granicy jest wpisana jako data śmierci (nie ma znaczenia faktyczna data zgonu).

Cypr Północny nie ma oficjalnie także żadnego lotniska. Ercan nie jest dopuszczony do ruchu międzynarodowego, stąd też jak sami wiecie, jedyne samoloty jakie stamtąd latają kierują się do Turcji gdzie mają międzylądowanie. Wyjątkiem są loty czarterowe
Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!