Cypr pójdzie na kolejne ustępstwa?

Północ chce kolejnych ustępstw od Republiki, ta chce usiąść do negocjacji pokojowych…

Jak już dziś pisaliśmy ONZ jest na Cyprze 60. lat i nadal nie widać końca konfliktu. Obie strony podchodzą do sprawy jego rozwiązania w zupełnie inny sposób.

Co pewien czas, południe pozwala na północy na więcej, władze północy jednak chcą jednak aby ich „kraj” został uznany na arenie międzynarodowej,

Prezydent Nikos Christodoulides powiedział w niedzielę, że rząd jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji z północą w każdej chwili.

Wyczerpię wszelkie wysiłki, aby stworzyć warunki do wznowienia negocjacji, do kompleksowego rozwiązania problemu cypryjskiego, w oparciu o uzgodnione ramy oraz zasady i wartości Unii Europejskiej.
Obecny stan rzeczy nie jest trwały i na pewno nie może być podstawą budowania stabilnego i bezpiecznego jutra dla nas i naszych dzieci

Władze północy chcą aby Cypr Północny został uznany za państwo, żądają także od południa natychmiastowego uznania lotniska Ercan i portu w Famaguście jako legalnych.
Południe nie chce się na to zgodzić.

Punktów do dyskusji jest jednak więcej – do nich należy także sprawa wykorzystania złóż gazu…

Wysłannik Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze, Marii Ángel Holguin Cuéjar twierdzi, że Turcy (w Ankarze i na terytoriach okupowanych) nie dyskutują o niczym poza strategią uznania, czyli pełnej akceptacji przez stronę grecką i równego statusu międzynarodowego. 

Pat trwa.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading