Cypr pierwszy w Unii w ilości wykonywania cesarskich cięć

W ubiegłym roku aż 61% porodów na Cyprze odbyło się z pomocą cesarskiego cięcia.

Liczby wcale nie spadają a wskaźnik wzrostu oraz jego przyczyny omówili ostatnio posłowie z Parlamentarnej Komisji Zdrowia. 

Cesarskie cięcie to operacja ratująca życie, i powinna być wykonywana tylko wtedy, kiedy jest to wskazane.  Na Cyprze jest swego rodzaju komfortem dla kobiet. W prywatnej klinice za niewielką opłatą można taką usługę wykupić.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wskaźnik powyżej 15% nie wiąże się z poprawą śmiertelności matek lub noworodków.

Cypr jest światowym liderem w dziedzinie cesarskiego cięcia. Jest w tym roku na pierwszym miejscu ze wskaźnikiem 70%. 

Według posłów liczba cesarskich cięć jest coraz częstsza z wielu powodów.

Pierwszym powodem jest to, że na Cyprze występuje wiele ciąż bliźniaczych. 

Drugi powód to to, że nikt nie  kontroluje ginekologów, a ci chętnie zgadzają się na cesarki ponieważ opłaty są wyższe niż przy porodzie naturalnym.

Jakich posłowie szukają rozwiązań? Gdzie znajdują się luki?

Brak jest obowiązkowych badań przesiewowych, brak informacji dla kobiet o korzyściach płynących z naturalnego porodu oraz o zagrożeniach, jakie napotykają podczas cięcia cesarskiego.

Brak promocji i wyróżnień szpitali, które dokonują naturalnych porodów. 

Cięcia cesarskie powinny być wykonywane tylko wtedy jeśli istnieje naukowo udokumentowana potrzeba.

Natomiast Pancypriot Union of Nurses (PA.SY.NO) domaga się natychmiastowego i odpowiedniego obsadzenia personelu położniczego we wszystkich szpitalach w celu zapewnienia lepszych usług kobietom.

Bardzo ważna jest wiedza  naukowa profesjonalnej położnej, która na każdym etapie ciąży, nawet wczesnej, prowadzi i wspiera naturalny poród. Z poparciem Parlamentu prosimy o rozwiązania zmniejszające liczbę cesarskich cięć
Przyjmujemy za pewnik, że dla nas wszystkich dopuszczalne jest, aby poród naturalny miał tylko pozytywny wpływ na kobietę w ciąży i noworodka. Niestety, nie udało nam się promować normalnego porodu i jego korzyści w społeczeństwie

Sprawą, jak wspomnieliśmy wcześniej, zajęła się Sejmową komisją zdrowia. 

Planuje się między innymi utworzenie ogólnokrajowego komitetu promującego poród naturalny poprzez prezentację przewagi nad cesarskim cięciem, tworzenie wytycznych i kontrola ich zgodności, tworzenie wytycznych i kontrola ich zgodności, zapewnienie zachęt dla przyszłych matek, jeśli chcą rodzić przez poród naturalny i wiele innych, które miejmy nadzieję wejdą w życie w niedalekiej przyszłości.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!