fbpx

Polacy mogą przylecieć na Cypr

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Od poniedziałku, 1. marca 2021 roku, Cypr zmienia klasyfikację krajów ze względu na zagrożenie epidemiologiczne

Ministerstwo zdrowia ogłosiło zaktualizowaną listę krajów w związku z ponownym otwarciem lotnisk 1 marca.

Obraz epidemiologiczny 19 różnych krajów został ponownie oceniony przez jednostkę nadzoru Ministerstwa Zdrowia i sklasyfikowany w kategoriach Zielonej, Pomarańczowej, Czerwonej w oparciu o Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC), a także dodanej kategorii Szarej dla osób przybywających wymagających specjalnego zezwolenia.


Wszyscy pasażerowie, niezależnie od kategorii kraju, mają obowiązek ubiegać się o CyprusFlightPass w ciągu 24 godzin przed wylotem.
Po przylocie, wybrani losowo pasażerowie, zostaną przetestowani na obecność koronawirusa – koszt losowych badań zostanie pokryty przez Cypr.


Kraje niskiego ryzyka należą do kategorii ZIELONEJ i obejmują Islandię, Australię, Nową Zelandię, Singapur i Arabię ​​Saudyjską. Pasażerowie przybywający z tych krajów nie muszą samodzielnie izolować ani mieć negatywnego wyniku testu na koronawirusa, ale po przybyciu na Cypr zostaną poddani testowi laboratoryjnemu PCR na koszt pokryje republika.

Kraje POMARAŃCZOWE to kraje o niskim ryzyku, ale wyższym niż kraje z kategorii zielonych. Pasażerowie są zobowiązani do poddania się testowi laboratoryjnemu PCR w ciągu 72 godzin przed odlotem i posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność wirusa. Do tej kategorii zakwalifikowane zostału: Dania, Finlandia, Norwegia, Chiny (w tym Hongkong i Makau), Korea Południowa i Tajlandia.
Pasażerowie z tych krajów mogą przejść test koronawirusa po przylocie na własny koszt i pozostać w izolacji do czasu uzyskania wyników, jeśli tak jest.

Kraje wysokiego ryzyka zostały sklasyfikowane w kategorii CZERWONEJ. W tej kategorii (jak widać na mapie jest to większość krajów Unii Europejskiej) została sklasyfikowana także POLSKA.
Pasażerowie przybywający na Cypr z tych krajów muszą: przeprowadzić testy laboratoryjne w ciągu 72 godzin przed odlotem i posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR na obecność wirusa oraz przeprowadzić test laboratoryjny po przybyciu do Republiki Cypryjskiej na własny koszt. Do momentu uzyskania negatywnego wyniku testu muszą przebywać w kwarantannie domowej.

W kategorii SZARA znajdują się kraje trzecie, w tym Wielka Brytania, Izrael, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina, Jordania, Liban, Egipt, Białoruś i Rwanda.
Pasażerowie przybywający z tych krajów mogą wjechać po uzyskaniu specjalnego zezwolenia a także przejść test laboratoryjny na koronawirusa w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą i posiadać zaświadczenie, że wynik testu na obecność Covid-19 jest negatywny. Po przylocie na wyspę pasażerowie kategorii szarej muszą pozostawać w izolacji przez 14 dni.

Koszt testu laboratoryjnego (RT-PCR) dla Covid-19, dla pasażerów, którzy spełniają warunki poddania się testowi na obecność COVID-19 po przylocie na Cypr, wynosi 30€ na lotnisku w Larnace i 32€ na lotnisku w Pafos.

Wyjątki dotyczą obywateli Cypru, członków ich rodzin, osób legalnie przebywających na Cyprze (rezydentów), osób uprawnionych do wjazdu na terytorium Republiki na mocy Konwencji Wiedeńskiej. Osoby należące do powyższych kategorii mogą podróżować na Cypr i po przyjeździe poddać się badaniu PCR, ale nadal muszą samodzielnie izolować się przez 72 godziny. Po 72 godzinach muszą przejść kolejny test PCR na własny koszt.

W opublikowanym komunikacie podkreślono, że kategoryzacja krajów, oparta na ocenie ryzyka epidemiologicznego, jest niezwykle dynamiczna i może być zmieniona w dowolnym momencie, w miarę rozwoju pandemii i zmian danych epidemiologicznych – lista krajów będzie często aktualizowana.

UWAGA!
Platforma CyprusFlightPass nie będzie dostępna w poniedziałek 1.03.2021 od 06:30 do 08:30 (UTC +2) ze względu na planowaną aktualizację. 
Kategoryzacja nowych krajów zostanie aktywowana na CyprusFlightPass 1 marca 2021 r. o godzinie 08:30.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!