fbpx

Cypr odzyska swoje dzieła sztuki?

Ponad 16 tys. chrześcijańskich ikon, mozaik i fresków pochodzących z V i VI wieku zostało skradzionych i sprzedanych za granicę po tureckiej inwazji na Cypr w 1974 roku – szacuje cypryjska policja. Niektóre bizantyjskie dzieła sztuki zostały odnalezione nawet w Kioto w Japonii. Podejmowane są wysiłki na rzecz ich powrotu na wyspę.

Nielegalny handel dobrami kultury jest dziś jedną z najpoważniejszych form przestępczości. „Roczny dochód z tego procederu na całym świecie jest szacowany na ponad 10 miliardów dolarów” – uważa Michalis Gavriilidis, dyrektor sekcji ds. zwalczania nielegalnego handlu antykami cypryjskiej policji. Kraje, które w ostatnich latach najbardziej na tym ucierpiały to: Syria, Egipt, Afganistan, Irak i właśnie Cypr.

Gavriilidis zauważył, że społeczność międzynarodowa stała się bardziej wrażliwa na losy zabytków i dzieł sztuki po katastrofie w syryjskim Palmirze. Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego po zdobyciu miasta wysadzili w powietrze niektóre starożytne zabytki wpisane na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Ciekawe czy kiedykolwiek uda się wszystkie odzyskać. Polska nadal stara się odzyskać zrabowane podczas II Wojny Światowej dobra narodowe.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!