Cypr odda swoje czołgi Ukrainie

W zamian za czołgi dla Ukrainy Cypr chce Leopardy

Jak informuje portal Defence24 Cypr zapowiedział przekazanie swoich T-80U/UK Ukrainie w zamian za otrzymanie czołgów Leopard 2, jednak wyłącznie od Grecji, ponieważ dostawa z Niemiec w opinii tamtejszych decydentów trwałaby zbyt długo.

Sprawa cypryjskiego sprzętu dla Ukrainy wraca po raz kolejny, jednak z konkretnymi założeniami w postaci określenia pojazdów mogących wchodzić w proces wymiany, jak i kraj, z którego  by pochodziły.

Sprawa tyczy się czołgów T-80U/UK, których  Cypr posiada dziś 82 egzemplarze, będące jedynymi czołgami używanego przez tamtejszych żołnierzy. Przekazanie ich Ukrainie pojawiało się już w pierwszych miesiącach wojny na Ukrainie, jako bardzo cennego wsparcia wojskowego.

Cypr miał wyrażać przychylność dla takiej formy pomocy, jednak chcąc otrzymać w zamian zachodnie typy uzbrojenia i to w jak najszybszym czasie. Spowodowane jest to stałym napięciem między obiema częściami wyspy o odmiennej przynależności państwowej. Dodatkowo każde osłabienie lokalnej armii mogłoby zachęcić Turcję do kolejnej interwencji i zajęciu całego Cypru.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading