Cypr nie wyśle broni na Ukrainę. Na razie…

Jak twierdzi New York Times USA naciskają na Nikozję aby przekazała swoją poradziecką broń Ukrainie

Cypr posiada obiecujące rezerwy broni poradzieckiej, którą potrafią obsługiwać ukraińscy żołnierze, dlatego USA próbuje przekonać rząd w Nikozji do przekazania swoich rezerw Ukrainie – donosi amerykański „New York Times”.

Chciałbym powiedzieć jedno – połowa Cypru jest okupowana, potrzebujemy obrony, a więc bez obrony nie możemy się jej pozbyć – powiedział Prezydent Cypru.
Chciałbym uspokoić umysły ludzi – nie wyślemy broni na Ukrainę

Cypr posiada wyrzutnie rakiet, śmigłowce, czołgi i pojazdy opancerzone, a także systemy rakietowe Tor i Buk mogące zestrzelić rosyjskie samoloty, drony i pociski rakietowe.

Anastasiades nie wykluczył jednak, że jeżeli aktualnie posiadane uzbrojenie zostanie zastąpione przez inne, nowocześniejsze systemy obronne wtedy Cypr może zmienić decyzję.

Rzecznik rządu Marios Pelekanos powiedział, że Republika będzie „gotowa” do rozważenia przekazania swojej rosyjskiej broni Ukrainie, ale nie doszło jeszcze do żadnej konkretnej propozycji ani konsultacji. Dodał, że transfer uzbrojenia może się odbyć, ale tylko wtedy, gdy Cypr otrzyma aparat wojskowy o równej sile i możliwościach.

Nie było konkretnych konsultacji w tej sprawie. Był on poruszany w dyskusjach i różnych kontaktach, które mieliśmy albo z naszymi europejskimi partnerami, albo ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział Pelekanos, komentując swoje ostatnie wypowiedzi dla New York Times.

Gazeta wspomniała o zniesieniu przez administrację Bidena amerykańskiego embarga na Cypr, zezwalającego na kupowanie amerykańskiej broni. Posunięcie, jak stwierdzono w artykule, trwało kilka lat i miało na celu zdystansowanie Cypru od wpływów rosyjskich.

Sprawa jest jasna – jeżeli jakiś kraj dostarczy podobny lub nowocześniejszy sprzęt na Cypr – kraj odda swój Ukrainie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading