Cypr negatywnym rekordzistą

Cypr ma drugą co do wielkości emisję dwutlenku węgla na mieszkańca spośród wszystkich krajów w Unii Europejskiej

Według analityków klimatycznych CarbonBrief Cypr ma drugą co do wielkości emisję dwutlenku węgla na mieszkańca spośród wszystkich krajów w Unii Europejskiej .

W 2023 r. wyspa emitowała 3,1 tony dwutlenku węgla na osobę rocznie, czyli o 0,1 mniej niż najwyższy emitent na mieszkańca w Republice Czeskiej.

Polska jest trzecim co do wielkości emitentem dwutlenku węgla na mieszkańca, a pierwszą piątkę zamykają Niemcy i Malta. Malta znalazła się wśród zaledwie trzech krajów, które w 2023 r. odnotowały wyższe emisje na mieszkańca niż w 2019 r., pozostałe dwa to Chorwacja i Litwa.

Średnia w UE wyniosła niecałe dwie tony na mieszkańca.

Całkowita emisja dwutlenku węgla w sektorze energetycznym Cypru spadła o 6,19% w latach 2019–2023, co stanowi mniejszą redukcję niż w 21 innych państwach członkowskich UE.

Największą redukcję odnotowano w Portugalii, gdzie całkowita emisja dwutlenku węgla w sektorze energetycznym spadła o 52,16%, podczas gdy Łotwa i Finlandia również odnotowały redukcje o ponad 40%. Średnia obniżka w UE wyniosła 20,48 proc.

Malta, Chorwacja i Litwa odnotowały wzrost łącznej emisji gazów cieplarnianych w sektorze energetycznym w latach 2019–2023, przy czym w przypadku Litwy wzrost ten wyniósł aż 56,14%.

Ponadto Cypr w sumie zastąpił 10,12% swoich dostaw energii, które wcześniej pochodziły z paliw kopalnych, energią odnawialną . Liczba ta stanowiła dwunasty co do wielkości zwrot w stronę wykorzystania energii odnawialnej spośród wszystkich państw członkowskich UE.

Największą zmianę w tym samym okresie odnotowała Holandia, która zmniejszyła swój udział energii dostarczanej z paliw kopalnych o 28,86% i zwiększyła swój udział energii dostarczanej ze źródeł odnawialnych o 28,84%.

Słowacja była jedynym państwem członkowskim UE, w którym odnotowano spadek udziału energii dostarczanej ze źródeł odnawialnych, podczas gdy średnia w UE wyniosła 6,55% spadek zużycia paliw kopalnych i 10,23% wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych w stosunku do całkowite zaopatrzenie w energię.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading