Jak pokazują dane statystyczne Unii Europejskiej Cypr jest liderem w dwóch sprzecznych z sobą działaniach w dziedzinie ochrony środowiska. Z jednej strony na Cyprze dokonuje się najwięcej recyklingu wody, z drugiej strony był w 2015 roku liderem w wykorzystaniu paliw kopalnych przy produkcji energii elektrycznej.
Z unijnych danych wynika, że obecnie około 1 mld metrów sześc., czyli 2,4 proc. oczyszczonych ścieków komunalnych jest używanych ponownie. Jest to mniej niż 0,5 proc. rocznego poboru słodkiej wody w UE. Unijny potencjał w zakresie recyklingu wody jest jednak dużo wyższy, szacowany na sześć razy więcej, czyli na 6 mld metrów sześc. Zarówno kraje położone na południu Europy, jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Malta czy Cypr, jak i kraje Europy Północnej, czyli Belgia, Niemcy i Wielka Brytania podejmują liczne inicjatywy mające na celu ponowne wprowadzenie wody do obiegu. Cypr i Malta używają ponownie – odpowiednio – ponad 90 proc. i 60 proc. ścieków. Hiszpania, Włochy i Grecja – pomiędzy 5 a 12 proc.
Na świecie recykling wody stosowany jest z powodzeniem w USA (zwłaszcza w Kalifornii, a tu uznanym innowatorem jest San Francisco, w którym w nowych budynkach oszczędza się dzięki temu nawet 75 proc. wody), Izraelu, Australii czy Singapurze. Woda taka jest przeznaczana do nawadniania terenów rolniczych, stref zieleni w miastach, do spłukiwania toalet, jest wykorzystywana w elektrowniach i zakładach przemysłowych – m.in. na potrzeby chłodzenia, służy ponadto do zasilania wód podziemnych. Poddana zaawansowanym procesom oczyszczania, może służyć jako woda do picia – tak jest np. w Namibii.
Jak pokazują statystyki w 2015 roku najwięcej energii z paliw kopalnych wśród krajów UE produkował Cypr (94 proc.), potem Holandia (93 proc.), Irlandia (92 proc.) i Polska (91 proc.). Nie pomaga więc ustawianie nowych ogniw słonecznych czy nowych wiatraków. Warto wiedzieć, że Europa wciąż importuje niemal 200 mln t węgla rocznie i pozostaje czwartym największym jego konsumentem na świecie. Produkcja węgli kamiennego i brunatnego łącznie wynosi na kontynencie ok. pół miliarda ton.
Czyli z jednej strony oszczędzamy wodę a z drugiej powiększamy dziurę ozonową… Czyli dbamy czy nie dbamy o środowisko? Pogubiłem się…
Zostaw swój komentarz: