Cypr kupi samoloty gaśnicze

W ciągu pięciu lat Cypr zakupi 10 samolotów gaśniczych

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim pod przewodnictwem Prezydenta na temat postępowania z pożarami i zjawiskami naturalnymi podjęto decyzję o stopniowym pozyskiwaniu przez państwo 10 samolotów strażackich w ciągu najbliższych pięciu lat . To ważna decyzja, ponieważ obecnie w przypadku poważnego pożaru istnieje zależność od samolotów z innych krajów, które jednak potrzebują co najmniej 48 godzin, zanim dotrą na Cypr.

Kolejna ważna decyzja, która została podjęta wczoraj, dotyczy stopniowego podporządkowania jednostki lotniczej straży pożarnej lasów Dowództwu Lotnictwa Gwardii Narodowej (EF) . W tym celu oczekiwane jest przedstawienie planu i propozycji przez Ministerstwo Obrony Narodowej . W takim przypadku Administracja Lotnicza zostanie wzmocniona i będzie wymagać m.in. stopniowego zwiększania liczby pilotów i inżynierów, gdyż dziś kadra MON jest szkolona do latania tylko na określonym typie śmigłowców.

W tym roku, wyłącznie do gaszenia pożarów z powietrza, od 1 kwietnia w gotowości będzie znajdował się samolot podstawowy , którego czas startu będzie krótszy niż 20 minut od otrzymania komunikatu. Jest to samolot prywatny o ładowności 3100 litrów i gotowości do lotu w ciągu ośmiu minut. 

Od 20 maja do gaszenia zostaną skierowane cztery wynajęte samoloty o ładowności 3100 litrów dwa helikoptery o ładowności 3500 litrów. Również od 15 czerwca do dyspozycji Nadleśnictwa będzie samolot o ładowności 2000 litrów.

Do samolotów drugorzędnych, czyli wykonujących inne zadania i działających w miarę możliwości, z czasem startu dłuższym niż 45 minut od otrzymania wezwania, zaliczają się dwa policyjne śmigłowce koordynacyjne lub gaśnicze o pojemności transportowej około 1000 litrów a także dwa helikoptery EF do koordynacji lub gaszenia pożarów o ładowności około 1000 litrów.

Bazy brytyjskie mogą wysłać do dwóch helikopterów o ładowności 1800 litrów.

W dni zwiększonego ryzyka zostanie podjęta próba zwrócenia się do Grecji i Jordanii o rozmieszczenie co najmniej jednego helikoptera w bazie lotniczej Andreasa Papandreou na okres od 1 czerwca do 30 września 2024 r.

Mamy nadzieję, że samoloty w tym roku nie będą potrzebne…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading