fbpx

Cypr. Kraj z najwyższym wskaźnikiem zachorowalności na raka u dzieci

Według najnowszych badań, Cypr ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na raka u dzieci na świecie. Jedną z najczęstszych diagnoz jest białaczka.

Cypr nigdy wcześniej nie badał epidemiologii raka u dzieci i dorosłych. Obecnie zauważa się tu najwyższy wskaźnik zachorowań na świecie, po Włoszech i Belgii.

Cztery najczęstsze typy raka na Cyprze to białaczka, chłoniaki, specyficzne guzy nabłonkowe i guzy ośrodkowego układu nerwowego, a te stanowią 73 procent wszystkich przypadków. 

Zachorowalność na raka tarczycy u dzieci w wieku 15-19 lat i dla obu płci jest alarmująca, ponieważ należy do najwyższych na świecie. „Występuje bardzo wysoka roczna zmiana wynosząca 7,5 %, co stanowi prawie 10 % wszystkich typów raka w tej grupie wiekowej.

Kobiety są dotknięte od trzech do pięciu razy częściej niż mężczyźni. Rak brodawkowaty jest dominującym typem i obserwuje się czterokrotny wzrost przypadków przerzutów, co jest niepokojące. Na szczęście  przeżywalność wynosi 100 %.

Naukowcy stworzyli cypryjski rejestr onkologii dziecięcej, aby śledzić dane, ponieważ tylko zrozumienie przyczyny pomoże wprowadzić profilaktykę.

 Zdecydowano, że na Cyprze zostaną zbadane cztery przyczyny: otyłość, promieniowanie jonizujące, zespoły predyspozycji arsenu i raka.

Jeśli chodzi o otyłość,  znacznie wzrosła ona w ciągu ostatnich 20 lat.

W 2015 r. otyłość u dzieci wynosiła 20 %, ale trzy lata później liczba ta wzrosła do 43 %.

Jeśli chodzi o promieniowanie jonizujące,  trwają wysiłki i kampanie mające na celu ograniczenie narażenia. Arsen może być rakotwórczy w niskich stężeniach, a liczba ta wzrasta w Nikozji i jest wyższa niż w innych krajach.

Rak tarczycy, najbardziej dotyka kobiety i nastolatki w wieku od 15 do 19 lat. Większość przypadków białaczki pojawia się między pierwszym a piątym rokiem życia.

Patrząc w przyszłość, naukowcy skoncentrują się na wpływach genetycznych i diecie, aby lepiej zrozumieć, jak zapobiegać nowotworom.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!