Cypr kontynuuje proces szczepień

Do czwartku przeciwko koronawirusowi zaszczepiono 41673 osób.

Przemawiając na konferencji prasowej minister zdrowia powiedział, że 14105 ukończyło proces szczepień – otrzymało obie dawki szczepionek.

W dyskusji na temat skuteczności szczepionki AstraZeneca oraz tego, czy należy ją podawać osobom powyżej 65. roku życia, minister powiedział, że decyzja rządu o kontynuowaniu szczepień bez ograniczeń wiekowych została podjęta na podstawie decyzji EMA. Dodał, że 27 naukowców reprezentujących państwa członkowskie UE, uczestniczących w EMA, po przestudiowaniu przedstawionych im dowodów, zdecydowało, że szczepionka AstraZeneca będzie podawana osobom powyżej 18 roku życia bez ograniczeń wiekowych.

Pozycję tę wzmocniły w środę rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, która oceniła ją jako bezpieczną dla osób powyżej 65 roku życia.

„Skuteczność szczepionki AstraZeneca nie tylko nie została zakwestionowana przez żaden oficjalny organ w żadnym kraju, ale wręcz przeciwnie, jest podawana milionom starszych ludzi w Wielkiej Brytanii, gdzie obserwuje się gwałtowny spadek liczby pacjentów” – powiedział Ioannou . To, jak powiedział, „potwierdza nasz wybór, aby najpierw zaszczepić osoby starsze, chroniąc je przed poważną chorobą lub śmiercią”.

Minister wezwał do zakończenia niepotrzebnych debat na temat stosowania szczepionek, argumentując, że szczepienie osób z grup wysokiego ryzyka chroni ich przed poważnymi chorobami, a nawet śmiercią. W ten sposób odniósł się do apelu cypryjskich lekarzy o wstrzymanie szczepień szczepionkami AstraZeneca osób powyżej 65. roku życia.

„Wszyscy powinniśmy pamiętać, że nie ma miejsca na odrzucenie jednej szczepionki zamiast drugiej” – powiedział.

Wyjaśnił, że zaplanowane dostawy szczepionek firmy Pfizer i Moderna na nadchodzące tygodnie są w niewielkich ilościach, co oznacza, że ​​nie będzie możliwe natychmiastowe zaspokojenie potrzeb wszystkich zainteresowanych szczepieniem tymi dwoma zamiast AstraZeneca.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading