fbpx

Cypr jest pełen niespodzianek i jeszcze nie raz nas zaskoczy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Ostatnio natknęłam się na interesujący serial dokumentalny zatytułowany “Chirurgiczne cięcie. Operacje przed porodem”. Co ciekawe, jeden z odcinków poświęcony jest lekarzowi, który pochodzi z Cypru.

Doktor Kypros Nicolaides jest prekursorem i ekspertem w dziedzinie fetologii. Jest to gałąź medycyny, która bada rozwój płodu. Nicolaides jest nietypowym chirurgiem, który operuje płody oraz pomaga swoim pacjentkom przejść przez powikłania ciążowe.

Urodził się w 1953 roku w Pafos. Studiował biochemię, fizjologię oraz medycynę na uczelniach w Londynie. Wkrótce po ukończeniu studiów w 1980 r. dołączył do wydziału położnictwa i ginekologii na King’s College School of Medicine and Dentistry, gdzie wspólnie z innymi profesorami prowadził badania nad technikami i procedurami fetoskopowymi. Wkrótce ukazały się ważne prace na temat stosowania fetoskopii w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń płodu, takich jak izoimmunizacja, obrzęk płodu i ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego.
W 1986 roku Nicolaides został dyrektorem Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine, pierwszej jednostki medycyny płodowej w Wielkiej Brytanii, otwartej w 1984 roku przez księżną Dianę. Jego program badań i nauczania uczynił King’s College Hospital największym i najbardziej znanym ośrodkiem medycyny płodowej na świecie.
Od 1992 r. Piastował stanowisko profesora medycyny płodowej w swoim londyńskim King’s College. Był członkiem kilku grup badawczych Royal College of Obstetricians i Gynecologists, przewodniczącym Komitetu Edukacyjnego Światowego Stowarzyszenia Medycyny Perinatalnej oraz Przewodniczącym Komitetu Naukowego International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology.

Jest również założycielem i przewodniczącym brytyjskiej organizacji charytatywnej Fetal Medicine Foundation, którą założył w 1995 roku. Głównym źródłem dochodu fundacji jest prywatna klinika, dzięki której przekazano już ponad 45 milionów funtów na finansowanie szkolenia lekarzy z całego świata oraz na prowadzenie dużych wieloośrodkowych badań naukowych z zakresu medycyny płodowej. Fundacja Medycyny Płodowej organizuje również coroczny Światowy Kongres Medycyny Płodowej, w którym bierze udział ponad 2000 uczestników. Profesor Nicolaides wdrożył także szereg bezpłatnych internetowych kursów edukacyjnych dla lekarzy i pacjentów. Jest autorem ponad 1500 artykułów w medycznych czasopismach oraz ponad 30 książek i monografii.
Doktor opracował metody badań przesiewowych pod kątem przedwczesnego porodu, który jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności okołoporodowej, oraz wiele innych pionierskich metod leczenia zaburzeń płodowych.
Doktor Kypros Nicolaides jest laureatem kilkadziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Szkoli w zakresie diagnostyki i terapii prenatalnej wielu lekarzy, również polskich.

Serdecznie zachęcam do obejrzenia dokumentu medycznego na platformie Netflix: “Chirurgiczne cięcie. Operacje przed porodem”. Odcinek 1 sezonu 1.

Cypr jest pełen niespodzianek i jeszcze nie raz nas zaskoczy.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!