Cypr jest pełen niespodzianek i jeszcze nie raz nas zaskoczy

Ostatnio natknęłam się na interesujący serial dokumentalny zatytułowany „Chirurgiczne cięcie. Operacje przed porodem”. Co ciekawe, jeden z odcinków poświęcony jest lekarzowi, który pochodzi z Cypru.

Doktor Kypros Nicolaides jest prekursorem i ekspertem w dziedzinie fetologii. Jest to gałąź medycyny, która bada rozwój płodu. Nicolaides jest nietypowym chirurgiem, który operuje płody oraz pomaga swoim pacjentkom przejść przez powikłania ciążowe.

Urodził się w 1953 roku w Pafos. Studiował biochemię, fizjologię oraz medycynę na uczelniach w Londynie. Wkrótce po ukończeniu studiów w 1980 r. dołączył do wydziału położnictwa i ginekologii na King’s College School of Medicine and Dentistry, gdzie wspólnie z innymi profesorami prowadził badania nad technikami i procedurami fetoskopowymi. Wkrótce ukazały się ważne prace na temat stosowania fetoskopii w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń płodu, takich jak izoimmunizacja, obrzęk płodu i ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego.
W 1986 roku Nicolaides został dyrektorem Harris Birthright Research Centre for Fetal Medicine, pierwszej jednostki medycyny płodowej w Wielkiej Brytanii, otwartej w 1984 roku przez księżną Dianę. Jego program badań i nauczania uczynił King’s College Hospital największym i najbardziej znanym ośrodkiem medycyny płodowej na świecie.
Od 1992 r. Piastował stanowisko profesora medycyny płodowej w swoim londyńskim King’s College. Był członkiem kilku grup badawczych Royal College of Obstetricians i Gynecologists, przewodniczącym Komitetu Edukacyjnego Światowego Stowarzyszenia Medycyny Perinatalnej oraz Przewodniczącym Komitetu Naukowego International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology.

Jest również założycielem i przewodniczącym brytyjskiej organizacji charytatywnej Fetal Medicine Foundation, którą założył w 1995 roku. Głównym źródłem dochodu fundacji jest prywatna klinika, dzięki której przekazano już ponad 45 milionów funtów na finansowanie szkolenia lekarzy z całego świata oraz na prowadzenie dużych wieloośrodkowych badań naukowych z zakresu medycyny płodowej. Fundacja Medycyny Płodowej organizuje również coroczny Światowy Kongres Medycyny Płodowej, w którym bierze udział ponad 2000 uczestników. Profesor Nicolaides wdrożył także szereg bezpłatnych internetowych kursów edukacyjnych dla lekarzy i pacjentów. Jest autorem ponad 1500 artykułów w medycznych czasopismach oraz ponad 30 książek i monografii.
Doktor opracował metody badań przesiewowych pod kątem przedwczesnego porodu, który jest główną przyczyną zachorowalności i śmiertelności okołoporodowej, oraz wiele innych pionierskich metod leczenia zaburzeń płodowych.
Doktor Kypros Nicolaides jest laureatem kilkadziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Szkoli w zakresie diagnostyki i terapii prenatalnej wielu lekarzy, również polskich.

Serdecznie zachęcam do obejrzenia dokumentu medycznego na platformie Netflix: „Chirurgiczne cięcie. Operacje przed porodem”. Odcinek 1 sezonu 1.

Cypr jest pełen niespodzianek i jeszcze nie raz nas zaskoczy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!