fbpx

Cypr i Malta wciąż kombinują ze złotymi paszportami

Komisja Europejska podejmie dalsze kroki w sprawie procedur dotyczących złotych paszportów przeciwko Cyprowi i Malcie. Oba kraje naruszyły unijne zasady.

Oferowały obywatelstwo dla inwestorów. Są one potocznie nazywane “programami złotych paszportów”.


Według Komisji Europejskiej, Cypr i Malta, ustanawiając i realizując specjalne programy dla “inwestorów”, w ramach których oferują swoje obywatelstwo w zamian za wniesienie określonej opłaty i inwestycji,  nie wypełniają swoich zobowiązań wynikających z członkostwa w UE.

Podczas gdy Cypr i Malta pozostają odpowiedzialne za podejmowanie decyzji o tym, kto może stać się obywatelem cypryjskim lub maltańskim, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie wyjaśniał, że przepisy dotyczące nabywania obywatelstwa państwa członkowskiego muszą należycie uwzględniać prawo Unii Europejskiej – zastrzegła Komisja Europejska.

Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Cyprowi i Malcie już w październiku 2020 r.

Nikozja co prawda zamknęła swój program i przestała przyjmować nowe wnioski z dniem 1 listopada 2020 r., ale nadal rozpatruje wnioski złożone wcześniej. W związku z tym Komisja podjęła w tym tygodniu decyzję o przejściu do drugiego etapu procedury naruszeniowej. Valletta z kolei uciekła się do fortelu i zamykając stary program, równocześnie uruchomiła nowy. Komisja Europejska została zatem zmuszona do rozpoczęcia całej procedury od początku.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!