fbpx

Cypr i Cypr Północny to są dwa różne państwa!

Epidemia koronawirusa i związane z nimi ograniczenia w podróży po raz kolejny pokazują brak wiedzy, którą bardzo skutecznie wykorzystują biura podróży sprzedając wycieczki na Cypr, chociaż w rzeczywistości sprzedają pobyt na obszarach okupowanych, gdzie nie uzyskacie pomocy od polskiego Konsula i nie działa prawo Unii Europejskiej.

Musimy po raz kolejny przypomnieć, że wszystkie osoby udające się na wypoczynek na północy, muszą najpierw opuścić terytorium Republiki Cypryjskiej i Unii Europejskiej na jednym z przejść granicznych i wejść na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego. W momencie gdy przekroczycie granice, obowiązują Was przepisy uchwalone przez tamtejsze władze! Wielokrotnie już pisaliśmy o tym, że Turecka Republika Cypru Północnego nie jest uznawana przez praktycznie żaden światowy kraj. Nie ma tam także żadnego polskiego ani unijnego przedstawicielstwa konsularnego.

Jeżeli więc zdecydowaliście się na wypoczynek na północy musicie, aby przekroczyć granice Cypru z Cyprem Północnym, dostosować się do obowiązujących tam przepisów. Faktem jest, że granicę przekroczycie na podstawie dowodu osobistego, ale musicie, w chwili obecnej, posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany nie później niż na 72. godziny przed stawieniem się na przejście graniczne. W związku z tym, że Polska, zgodnie z klasyfikacją TRNC jest w grupie B, musicie także wykonać kolejny test na przejściu granicznym za który zapłacicie około 40€.

W chwili obecnej, aby wrócić na tereny Republiki Cypryjskiej musicie mieć przeprowadzone nie wcześniej niż na 72 godziny przed stawieniem się na przejściu granicznym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeżeli nie będziecie go mieli – nie zostaniecie wpuszczeni na terytorium Cypru a tym samym na terytorium Unii Europejskiej.

Podsumowując, aby w chwili obecnej dostać się na Cypr Północny należy zrobić::

  1. pierwszy test przed przylotem na Cypr (lotniska Pafos i Larnaka) zgodnie z procedurami opisanymi na https://cypr24.eu/testy/
  2. jeżeli test będzie nadal ważny (nie miną 72. godziny od momentu jego wykonania) trzeba wykonać test na granicy za około 40€, jeżeli test straci ważność gdyż został wykonany w Polsce wcześniej – należy wykonać kolejny test już na Cyprze (nie ten na lotnisku, w autoryzowanym laboratorium)
  3. przy powrocie z północy na Cypr należy wykonać test nie wcześniej niż na 72. godziny przed przekroczeniem granicy (nie ten na przejściu za 40€) w autoryzowanym laboratorium

Mamy nadzieję, że teraz wszystko jest jasne.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!