fbpx

Cypr gotowy na Digital Green Pass

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypryjski rząd zaakceptował wprowadzenie unijnego Digital Green Pass od 1.07.2021 roku.

Pasażerowie podróżujący na Cypr będą musieli od 1 lipca przesłać swój cyfrowy certyfikat Covid UE (EUDCC) na platformę internetową Cyprus Flight Pass. Dodał, że wynika to z wcześniejszego zatwierdzenia przez rząd niektórych zmian w planie działania dotyczącym stopniowego ponownego uruchamiania lotów do i z lotnisk w Larnace i Pafos.


Wszyscy przylatujący na Cypr, nadal będą musieli wypełniać Cyprus Flight Pass.


Biorąc pod uwagę najnowsze parametry dotyczące EUDCC, które ma wejść w życie 1 lipca, ministerstwo stwierdziło, że „rząd zatwierdził w celu sprawnego wdrożenia rozporządzenia europejskiego oraz ułatwienia przemieszczania się obywateli europejskich i wjazdu do Republiki Cypryjskiej” następujące:

Wszystkie osoby posiadające ważny certyfikat cyfrowy (EUDCC) wydany przez właściwe organy publiczne państw członkowskich, w tym Europejskiego Obszaru Gospodarczego, będą mogły wjechać na terytorium Republiki Cypryjskiej pod warunkiem posiadania:

  • zaświadczenie o szczepieniu, w którym stwierdza się, że program szczepień nosiciela został ukończony, a od ostatniej dawki (w zależności od podanej szczepionki) do dnia podróży upłynęła określona przez ministerstwo zdrowia liczba dni. Akceptowane będą wyłącznie szczepionki licencjonowane przez Europejską Agencję Leków (EMA) oraz szczepionki Sputnik V lub Sinopharm (BBIBP Covid-19).
  • zaświadczenie o szczepieniu wskazujące na szczepienie jedną dawką dopuszczalnej szczepionki dwudawkowej (zatwierdzonej przez EMA lub Sputnik V lub Sinopharm) i stwierdzające również, że nosiciel wyzdrowiał z Covid-19.
  • zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covid-19 wystawione 14 dni od daty pozytywnego wyniku testu RT-PCR. Certyfikat jest ważny do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu – akceptowane będą wyłącznie europejskie cyfrowe certyfikaty odzyskiwania, wystawione przez organy publiczne państw członkowskich, w tym Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
  • negatywny PCR – świadectwo badania laboratoryjnego RT, wykonane w ciągu ostatnich 72 godzin przed wyjazdem do Republiki Cypryjskiej – Cypr obecnie akceptuje negatywne testy PCR nie starsze niż 72 godziny na wjazd do kraju, po wejściu w życie rozporządzenia certyfikaty te będą wydawane w formie cyfrowej, zapewniając ich autentyczność.
    W odniesieniu do posiadaczy certyfikatów testów laboratoryjnych PCR, cyfrowych lub nie, stosowana będzie istniejąca procedura wskazana na platformie elektronicznej CyprusFlightPass związanej z kategoryzacją krajów (kategoria zielona, ​​pomarańczowa, czerwona i szara).

Ministerstwo transportu poinformowało, że państwa członkowskie, które nie są jeszcze gotowe do wydawania certyfikatów cyfrowych, mają otrzymać, poprzez odpowiednie rozporządzenie UE, sześciotygodniowy okres przejściowy od jego wejścia w życie.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!