Cypr eksporterem wodoru?

Cypr może stać się potęgą w produkcji i eksporcie ekologicznego wodoru

Eksperci twierdzą, że Cypr posiada niezbędną wiedzę i warunki do rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, które pozwolą na udział w produkcji zielonego wodoru.

W przemówieniu podczas dnia informacyjnego na temat zielonego wodoru na Cyprze, który odbył się w Nikozji, eksperci zauważyli, że wyspa ma również położenie geostrategiczne w zakresie importu wodoru do Europy.

Rząd umieścił wśród swoich głównych priorytetów obniżenie kosztów energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, przy jednoczesnym wzmocnieniu dostaw energii dla kraju, powiedział w swoim przemówieniu minister energetyki George Papanastasiou.

Dodał, że kraj zamierza także przyczynić się do europejskich wysiłków na rzecz dywersyfikacji źródeł i szlaków energii.

Jeśli chodzi o wodór, Papanastasiou wyjaśnił, że europejska strategia wodorowa ma na celu wyprodukowanie do 10 milionów ton metrycznych wodoru odnawialnego w UE do 2030 r., natomiast dzięki projektowi REPowerEU cel ten został podwojony i proponuje się osiągnąć go poprzez ułatwienie importu do 2030 r. , dodatkowych 10 milionów ton wodoru.

Dlatego też, w celu opracowania Cypryjskiej Narodowej Strategii na rzecz Wodoru, minister energii przygotował odpowiednie opracowanie, w którym przedstawiono różne sposoby wprowadzania wodoru do miksu energetycznego Cypru.

Dyrektor generalny Hydrogen Europe, Jorgo Chatzimarkakis, powiedział, że Cypr może być jednym z najbardziej dynamicznych państw członkowskich na mapie wodorowej.

„Cypr ma dostęp do powietrza i słońca. Znajduje się w kluczowym punkcie geograficznym i dlatego nadszedł czas, aby Cypr przyłączył się do wielkiej dyskusji, która toczy się na całym świecie na temat rynku wodoru” – powiedział. Dodał, że Cypr ma głos w Radzie UE i posiada niezbędną wiedzę specjalistyczną.

Około 27 przedsiębiorstw z Cypru, Grecji, Holandii, Libanu i Rumunii współpracowało przy przedłożeniu propozycji utworzenia Cypryjskiej Doliny Wodoru obejmującej wiele działań związanych z produkcją, wykorzystaniem i przetwarzaniem zielonego wodoru z wykorzystaniem Cypru jako bazy – powiedział prezes Cypryjskiego Stowarzyszenia Wodorowego Makis Ketonis.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading