fbpx

Cypr: coraz więcej studentów spoza UE

[dropcap]W[/dropcap]edług danych przedłożonych parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych lawinowo rośnie liczba studentów spoza Unii Europejskiej na Cyprze. W roku 2013 było 858 studentów, w 2014 – 805, w 2015 – 1741 , w 2016 roku – 3327 a w 2017 roku aż 4 891. Do końca sierpnia 2018 roku zarejestrowano 2333 osób, a wnioski o wizę studencką wpływają nadal.

Przewodnicząca komisji Eleni Mavrou powiedziała, że wiele osób przybywa na Cypr pod pretekstem studiowania a tak naprawdę podejmuje tutaj pracę. Przez wiele osób studenci są wykorzystywani jako tania siła robocza. Na jej wniosek, komisja przyjęła uchwałę zobowiązującą rząd do zaostrzenia i kryteriów przyznawania wiz dla studentów, zaapelowała także do urzędników państwowych do kontrolowania czy osoby przyjeżdżające na Cypr faktycznie studiują i stawiają się na zajęciach.

To teraz rozumiemy hotelarzy dlaczego tak naciskają rząd w sprawie zatrudniania obcokrajowców – nie może się marnować tyle taniej siły roboczej. W niektórych miastach, dobrym przykładem jest Nikozja, widać ją na każdym kroku w centrum. Pytanie tylko czy będą mieli kiedy studiować pracując w hotelach.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!