fbpx

Cypr chce zjednoczenia, północ nie.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Zdaniem władz Turcji i TRNC Cypr odrzucił możliwość zjednoczenia wyspy kilka lat temu – teraz negocjacje będą toczyły się od nowa

Strona grecko-cypryjska chce narzucić rozwiązanie federalne na Cyprze, ale kiedy ta forma rozwiązania była na stole, odrzuciła ją – powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu podczas swojej piątkowej wizyty na północy. Po spotkaniu z liderem Turków cypryjskich Ersinem Tatarem, Cavusoglu powtórzył, że rozmowy w sprawie problemu cypryjskiego nie zostaną wznowione od miejsca, w którym zostały przerwane w Crans-Montanie w 2017 r.

„Chcemy rozpocząć nowy proces negocjacyjny, który przyniesie realne rezultaty” – powiedział.


Turcja i przywódcy Turków cypryjskich chcą dwóch suwerennych państw na wyspie zamiast federacji, argumentując, że będzie to sytuacja korzystna dla wszystkich.


“Uważamy, że nie wolno nam więcej tracić czasu na rozwiązanie federalne i że należy omówić nowe pomysły i nowe wizje. Dlatego właśnie opracowaliśmy ramy oparte na realiach panujących na wyspie – sprawiedliwe, trwałe i zrównoważone – które przyniosą obopólne korzyści wszystkim stronom. Wyznaczamy wizję, dzięki czemu będziemy uczestniczyć w spotkaniach w procesie, który nas czeka – powiedział Cavusoglu

Tatar powiedział, że Turcy cypryjscy mają prawo do „własnego państwa” opartego na suwerennej równości i powtórzył, że rozwiązanie federalne jest omawiane od 1968 r. Powiedział również, że strona grecko-cypryjska nie spieszy się z rozwiązaniem, ponieważ jej państwo jest uznany na arenie międzynarodowej, podczas gdy Republika Cypryjska, którą „uzurpowali”, powiedział, weszła do UE.

W Genewie w dniach 27-29 kwietnia odbędzie się szczyt na którym spotkają się przywódcy północy i południa oraz przedstawiciele Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej. W Genewie strony rozważą, czy istnieje wspólna płaszczyzna do rozmów.

Przypomnijmy, że Cypr chce federacji z północą i kontynuowania rozmów od momentu ich zakończenia w Crans-Montana, północ chce negocjacji od początku.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!