Cypr blokuje rosyjskie aktywa

Cypryjskie ministerstwo finansów poinformowało, że zablokowało rosyjskie aktywa o wartości ponad 1,5 mld euro.

Stały sekretarz ministerstwa George Panteli powiedział w Politis, że wbrew temu, co twierdzi komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, że na Cyprze zamrożono aktywa o wartości 104 mln euro, liczba ta jest znacznie wyższa i wynosi ponad 1,5 mld euro. Cyprus Mail  twierdzi, że jednym z powodów różnicy może być to, że UE nie dysponuje najnowszymi informacjami w tej sprawie.

Podczas swojej wizyty na Cyprze Reynders powiedział, że zgłoszona przez Cypr suma 104 mln euro „wydaje się być trochę niska” w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE, które zamroziły rosyjskie aktywa osób objętych sankcjami o wartości od 2 do 4 miliardów euro. Komisarz zacytował również statystyki cypryjskiego banku centralnego, z których wynika, że ​​tylko w 2020 r. kraj ten otrzymał 96 miliardów euro z rosyjskich inwestycji.

Cypr z kolei twierdzi, że wspomniane 96 miliardów to transakcje odbywające się za pośrednictwem Cypru, a nie inwestycje.

Phileleftheros informuje z kolei, że ponad 400 firm na Cyprze jest nieaktywnych od czasu nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię na wyspę. Sankcje dotyczyły osób i firm uznanych za „naprawiaczy finansowych” objętych sankcjami rosyjskich oligarchów – a także „osoby lub podmioty, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają co najmniej 50 procent własności przez jedną lub więcej z listy osób objętych sankcjami”.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading