fbpx

Cypr blokuje rosyjskie aktywa

Cypryjskie ministerstwo finansów poinformowało, że zablokowało rosyjskie aktywa o wartości ponad 1,5 mld euro.

Stały sekretarz ministerstwa George Panteli powiedział w Politis, że wbrew temu, co twierdzi komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, że na Cyprze zamrożono aktywa o wartości 104 mln euro, liczba ta jest znacznie wyższa i wynosi ponad 1,5 mld euro. Cyprus Mail  twierdzi, że jednym z powodów różnicy może być to, że UE nie dysponuje najnowszymi informacjami w tej sprawie.

Podczas swojej wizyty na Cyprze Reynders powiedział, że zgłoszona przez Cypr suma 104 mln euro „wydaje się być trochę niska” w porównaniu z innymi państwami członkowskimi UE, które zamroziły rosyjskie aktywa osób objętych sankcjami o wartości od 2 do 4 miliardów euro. Komisarz zacytował również statystyki cypryjskiego banku centralnego, z których wynika, że ​​tylko w 2020 r. kraj ten otrzymał 96 miliardów euro z rosyjskich inwestycji.

Cypr z kolei twierdzi, że wspomniane 96 miliardów to transakcje odbywające się za pośrednictwem Cypru, a nie inwestycje.

Phileleftheros informuje z kolei, że ponad 400 firm na Cyprze jest nieaktywnych od czasu nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię na wyspę. Sankcje dotyczyły osób i firm uznanych za „naprawiaczy finansowych” objętych sankcjami rosyjskich oligarchów – a także „osoby lub podmioty, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają co najmniej 50 procent własności przez jedną lub więcej z listy osób objętych sankcjami”.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!