Opowieść o naszej podwójne noblistce dziś zobaczycie w kinie w Nikozji

Opowieść o naszej podwójne noblistce dziś zobaczycie w kinie w Nikozji

W ramach Tygodnia Filmu Polskiego, dziś – 5 grudnia 2018 roku o godzinie 21:00  w CineStudio Cinema (University of Nicosia) będziecie mogli zobaczyć film “Maria Curie”(w rolach głównych Karolina Gruszka Daniel Olbrychski Izabela Kuna André Wilms Charles Berling Samuel Finzi)

„Maria Skłodowska-Curie” to pasjonujący obraz życia wybitnej Polki, która zdobyła Nagrodę Nobla, a także historia wyjątkowej kobiety, która łącząc podążanie za intuicją, wysoką inteligencję oraz wiedzę, zdobyła uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki. Główna rola jest kreacją Karoliny Gruszki, a całość tej międzynarodowej produkcji odbywa się na przełomie wieków w Paryżu. W filmie występują również: Iza Kuna jako siostra Bronisława Skłodowska, Piotr Głowacki w roli Alberta Einsteina, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki, a także Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – będący zagorzałym przeciwnikiem Marii.

Film miał światową premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Co więcej, w listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Natomiast 20 stycznia 2017 zdobył najważniejsze niemie nagrody filmowe – Bavarian Film Awards w kategoriach: najlepsza reżyseria i najlepsza scenografia.

Pomiędzy pierwszą a drugą Nagrodą Nobla obraz jest intymnym portretem kobiety próbującej odnaleźć się w świecie, który nie zawsze jest jej przyjazny. Reżyserka. Marie Noelle na pierwszy plan wysuwa emocjonalne doświadczenia Skłodowskiej-Curie. Skupia się bardziej na jej tęsknocie za mężem, na ambicjach i frustracjach związanych z koniecznością ciągłego zmagania się z męskim szowinizmem, na troskliwości matki i czystej radości nowego uczucia. Film się ze strzępów zdarzeń i przypomina nieco próbę chwytania nasion dmuchawca, które nagły poryw wiatru uniósł w cztery strony świata.

Film będzie można obejrzeć w CineStudio Cinema (University of Nicosia) o godzinie 21:00. Film będzie dostępny w wersji z angielskimi napisami. Wstęp na projekcję wolny.

Opis pochodzi ze strony vod.pl
Skomentuj