Koronawirus powrócił na Cypr?

Rośnie liczba potwierdzonych zakażeń na kolejną odmianę Covid19 na Cyprze

Według szefa jednostki nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych, Christosa Charalambousa, w ostatnich tygodniach na Cyprze nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19. Charalambous podał, że między 24 a 30 listopada zarejestrowano 995 nowych przypadków.

Charalambous, potwierdzając wzrost liczby przypadków, przypisał ten wzrost nadejściem zimy.

Doradzając ostrożność w obliczu rosnącej liczby zachorowań, zalecił szczepienie jako środek zapobiegawczy przeciwko Covid-19 i grypie, szczególnie w przypadku grup szczególnie wrażliwych.

Podkreślając dysproporcje regionalne, Charalambous odnotował również znacznie większy skumulowany wpływ w okręgu Nikozji w porównaniu z innymi, odnotowując 58,3% nowych przypadków.

Większość nowych przypadków dotyczyła przedziałów wiekowych 40–44 (9,7 procent) i 55–59 (9,4 procent), a skumulowany współczynnik zapadalności na 100 000 mieszkańców wzrósł o 29,1 procent w porównaniu z tygodniem od 17 do 23 listopada.

Co więcej, jeśli chodzi o molekularną PCR i szybkie testy, w okresie od 24 do 30 listopada przeprowadzono ogółem 25 074 testów, co dało 4% wskaźnik wyniku dodatniego w porównaniu z 25 253 testami i 2,8% współczynnikiem wyniku dodatniego w tygodniu od 17 do 23 listopada .

Wyższe wskaźniki wyników pozytywnych zaobserwowano zwłaszcza w grupach wiekowych 85 lat i więcej (9,4%) oraz w wieku 0–3 lat (8,1%).

Od 24 do 30 listopada odnotowano również 26 nowych hospitalizacji w porównaniu z 13 nowymi przyjęciami zarejestrowanymi w poprzednim tygodniu. Nie zgłoszono jednak żadnych nowych przyjęć na oddziały intensywnej terapii.

Charalambous podkreślił również nieznaczny wzrost liczby zakażeń wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) w porównaniu z poprzednim tygodniem, podkreślając potrzebę stosowania środków zapobiegawczych w sezonie zimowym, kiedy tego typu zakażenia zwykle wzrastają.

Podkreślił także znaczenie podstawowych środków zapobiegawczych, takich jak regularne mycie rąk, unikanie bliskiego kontaktu, odpowiednia wentylacja i noszenie masek, szczególnie w przypadku osób z grupy zwiększonego ryzyka.

Na koniec Charalambous zalecił izolację osobom, które uzyskały pozytywny wynik testu, i nalegał, aby osoby z podwyższonym ryzykiem ciężkiej choroby minimalizowały kontakt z innymi.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!