Coraz więcej fałszywek na Cyprze

W 2022 roku znaleziono 451 sztuk fałszywek

Fałszywe banknoty euro wycofane z obiegu na Cyprze osiągnęły 451 sztuk w 2022 roku, co oznacza wzrost o 113,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z komunikatu opublikowanego w poniedziałek przez Bank Centralny Cypru (CBC).

Według danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), w 2022 roku wycofano łącznie ok. 376 tys. sztuk fałszywych banknotów euro o różnych nominałach, co oznacza wzrost o 8,4 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

CBC wyjaśniło, że jest to częściowo spowodowane ożywieniem aktywności gospodarczej w 2022 r. po zniesieniu najbardziej restrykcyjnych środków, które zostały wprowadzone w apogeum pandemii Covid-19.

Banknoty o nominałach 50 i 20 euro nadal wykazują najwyższe wskaźniki fałszerstw, stanowiąc prawie dwie trzecie całkowitej kwoty. Według danych EBC banknot 50 euro stanowił 40 proc. wszystkich fałszywych banknotów, a banknot 20 euro znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 23,6 proc.

Na Cyprze banknot 10 euro miał najwyższy wskaźnik fałszerstw, stanowiący 40,8 procent całości, według CBC.

W porównaniu z liczbą autentycznych banknotów euro w obiegu, ilość falsyfikatów pozostaje bardzo mała – poinformował bank centralny.

Ponadto 96,6 procent fałszywych banknotów zostało zidentyfikowanych w państwach członkowskich strefy euro, 2,7 procent w państwach członkowskich Unii Europejskiej spoza strefy euro i 0,7 procent w innych częściach świata.

Pomimo bardzo niewielkiej liczby falsyfikatów Bank Centralny Cypru radzi obywatelom, aby zachowali ostrożność i uważnie sprawdzali banknoty, które otrzymują podczas transakcji gotówkowych

Wszelkie informacje o tym, jak sprawdzić autentyczność banknotów euro, znajdują się zarówno na stronie internetowej Centralnego Banku Cypru, jak i Europejskiego Banku Centralnego.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading