Coraz mniej wypadków na Cyprze

Policja odnotowała w tym roku spadek liczby śmiertelnych kolizji drogowych o 38,5%

Rzeczniczka policji Eleni Constantinou wyjaśniła, że znaczny spadek liczby ofiar śmiertelnych od 2022 r. w porównaniu z 2023 r. Stwierdziła, że ​​od 1 stycznia 2021 r. do 16 sierpnia 2021 r. doszło do 22 śmiertelnych kolizji, w których zginęły 23 osoby.

W tym samym okresie następnego roku, 2022, odnotowano 26 śmiertelnych kolizji i 28 zgonów.

W tym roku odnotowano znaczną redukcję zarówno śmiertelnych kolizji, jak i zgonów, odpowiednio o 16 i 17 – co oznacza, że ​​było ich o dziesięć mniej niż w zeszłym roku.

Constantinou przypisała wyraźną zmianę polityce policji i innych władz państwowych jako przynoszącą rezultaty. Powiedziała, że ​​osiągnięto to poprzez intensyfikację kampanii uświadamiających – takich jak liczne programy dla poborowych w gwardii narodowej – oraz seminaria w szkołach i innych instytucjach publicznych.

Jednak funkcjonariusze również odegrali ważną rolę, stwierdziła Constantinou, dodając, że ciągłe kontrole siłowe pod kątem zgodności z kodeksem drogowym są również kluczowym czynnikiem.

Głównymi winowajcami zidentyfikowanymi jako prowadzącymi do śmiertelnych kolizji są rozproszenie uwagi kierowców (telefony komórkowe), nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu oraz niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak kasków ochronnych. Doszła do wniosku, że świadomość społeczna na temat poważnych i śmiertelnych skutków brawurowej jazdy została podkreślona w mediach i dyskursie publicznym.

Dane Constantinou obejmowały okres styczeń-sierpień, a niedawny raport Road Safety Performance Index (PIN) opublikowany w czerwcu odnotował podobny trend spadkowy w ofiarach śmiertelnych na drogach.

Poinformowano, że liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła z 45 w 2021 r. do 37 w ubiegłym roku. To przesuwa pozycję wyspy z 17. miejsca w 2021 r. na 9. miejsce wśród 27 państw członkowskich UE w 2022 r., wynika z raportu opublikowanego przez Europejską Radę Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading